Yolsuzluk soruşturması: Bilal Erdoğan ifade verdi

Telif hakkı AFP

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın oğlu Bilal Erdoğan'ın, 25 Aralık soruşturması kapsamında ifade verdiği bildirildi.

Anadolu Ajansı'nın internet sitesinde yer alan haberine göre, Erdoğan İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekilliğince yürütülen soruşturma kapsamında, 5 Şubat'ta Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'na avukaları eşliğinde gidip ifade verdi.

Haberde, Bilal Erdoğan'ın soruşturmayı yürüten cumhuriyet savcıları İsmail Uçar, Fuzuli Aydoğdu, İrfan Fidan ve Murat Çağlak'a ifade verdiği belirtildi.

Bilal Erdoğan’ın avukatı Ahmet Özel müvekkilinin ifade verdiğinin basına sızmasının ardından bir yazılı açıklama yaparak ifade işleminin 5 Şubat'ta gerçekleştiğini söyledi.

Avukat Özel, savcıların Bilal Erdoğan'a dosya kapsamındaki iddiaları sorduklarını, müvekkilinin de tüm iddiaları ayrıntılı olarak cevapladığını belirterek şöyle devam etti:

“Müvekkilim Sayın Bilal Erdoğan’a yönelik suçlamaların tamamı soyut iddia ve yorumlardan ibarettir… Müvekkilimin sıradan olan telefon görüşmeleri kaydedilmiş, elde edilen tapeler tamamen keyfi şekilde değerlendirilmiş ve yorumlanmıştır… Sayın Bilal Erdoğan kamuoyu tarafından bilinen kimliği nedeniyle siyasete yönelik bir yıpratma operasyonunda algı oluşturmak için mesnetsiz şekilde suçlamalara muhatap kalmıştır.”

“Ortada somut hiçbir delil yokken, somut hiçbir suç isnadı yokken, illegal şekilde yayınlanan tapelerden yola çıkarak, Bilal Erdoğan’ın mahkum edilmeye, linç edilmeye çalışılması, hukuka, insani değerlere, en temel insan hak ve özgürlüklerine yapılmış açık bir saldırıdır. Müvekkilim Bilal Erdoğan’ın masumiyetinin en kısa zamanda ortaya çıkması için hukuk mücadelemizi de kararlılıkla sürdüreceğiz.”

Süleyman Arslan tahliye edildi

Telif hakkı hurriyet.com.tr

Ankara ve İstanbul’da 17 Aralık'ta başlatılan rüşvet ve yolsuzluk soruşturması kapsamında tutuklanan aralarında Halkbank Genel Müdürü Süleyman Arslan’ın da bulunduğu 6 kişi tahliye edildi.

Doğan Haber Ajansı’nın haberine göre, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan Halkbank Genel Müdürü Arslan’ın avukatı Prof. Dr. Ersan Şen konuyla ilgili, Habertürk televizyon kanalına yaptığı açıklamada, “Şartlar oluşmuştur. Mahkemede bu yönde karar vermiştir. Hakkındakiler iddiadır. Somut delillerle ispat edilmesi gerekir. İnsanları yıllarca tutuklayarak mahkemelerde süründürmemek lazım. İnsanları yargısız infaza mahkûm etmemek lazım” dedi.

Eski İçişleri Bakanı Muammer Güler’in oğlu Barış Güler, Eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın oğlu Kaan Çağlayan ve işadamı Rıza Sarraf’ın tahliye taleplerinin ise reddedildiği bildiriliyor.

Türk basınında yer alan haberlerde, İstanbul 19. Sulh Ceza Mahkemesi'nin Süleyman Arslan'ın yanı sıra, aynı dosya kapsamında tutuklanan bazı zanlılar hakkında da tahliye kararı verildiği belirtiliyor. Ancak tahliye edilen isimler konusunda çelişkili bilgiler geliyor.

Tahliye talebi mahkeme tarafından kabul edilen ve adli kontrol şartıyla serbest bırakılan Süleyman Arslan’a yurt dışına çıkış yasağı kondu.

DHA, Arslan'ın öğleden sonra cezaevinden ayrıldığını duyurdu.

Süleyman Arslan, 17 Aralık’ta 3 ayrı soruşturmayla ilgili operasyon kapsamında gözaltına alınmış, ardından da çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklanarak cezaevine konulmuştu.

Hakkındaki iddiaları reddeden Aslan’ın evinde yapılan aramada ayakkabı kutularında 4,5 milyon dolar ele geçirilmişti.

İlgili haberler