BM'den Suriye görüşmelerini kurtarma çabası

Telif hakkı n

Birleşmiş Milletler'in Suriye özel temsilcisi Lahdar Brahimi, Cenevre'de çıkmaza giren barış görüşmelerine yeniden devam edilmesini sağlama çabaları çervesinde taraflarla bir araya geldi.

Brahimi'nin Cenevre'de hükümet ve muhalefet temsilcileriyle "yüz yüze" görüşmeler yaptığı haber veriliyor.

Görüşmeler, karşılıklı suçlamaların ardından çıkmaza girmişti. Suriyeli yetkililer, isyancıların taleplerinin "gerçekçi" olmadığını söylüyor.

Suriye'de Beşar Esad yönetimine karşı Mart 2011'de başlayan ayaklanmada 100'den fazla kişi öldü.

Savaş nedeniyle 9,5 milyon insan evlerini terk etmek zorunda kaldı.

ABD ve Rusya devrede

Brahimi, taraflarla bir araya gelmeden önce ABD ve Rus yetkililerin çıkmazın aşılması için çaba harcayacakları konusunda kendisine güvence verdiklerini söyledi.

BBC muhabiri, Imogen Foulkes BM'nin en büyük beklentisinin, taraflardan yeniden Cenevre'ye gelme taahhüdü almak olacağını söylüyor.

Ancak muhabirimiz, Suriye'deki birçok kişinin, ilk iki turda fazla ilerleme kaydedilemesi nedeniyle böyle bir taahhüdü anlamsız bulabileceğine dikkat çekiyor.

Şimdiye kadar yapılan görüşmelerde sadece kuşatma altındaki Humus'tan sivillerin tahliye edilmesi ve kente yardım konvoylarının girmesine izin verilmesi konularında anlaşma sağlanabildi.

Bunun dışında altı gün önce başlayan yeni turda, taraflar arasındaki derin görüş ayrılıkları giderilemedi.

Suriye hükümeti "terörist" olarak nitelediği isyancılarla savaşa devam edeceğini söylerken, muhalefet ülkeyi seçimlere götürecek bir geçiş hükümeti kurulmasını istiyor.

İlgili haberler