Pakistan: Aşiret bölgelerinde hava operasyonu

Telif hakkı AP

Pakistan savaş uçakları kuzeybatı bölgesindeki Taliban mevzilerine hava saldırıları düzenledi. Yerel yetkililer en az 15 kişinin öldüğünü duyurdu.

Gece boyunca yürütülen bombardıman, Mir Ali kentini ve Kuzey Veziristan'ın çevresindeki bölgeleri hedef aldı.

Fransız Haber Ajansı AFP'ye açıklama yapan bir Pakistan yetkilisi, "Dün geceki hava operasyonunda özellikle militanların saklandıkları yerler hedef alındı. Büyük miktarda silah ve cephane de imha edildi." dedi.

Bölgeden gelen ve istihbarat kaynaklarına dayanan diğer haberlerde, hava saldırılarında ölenler arasında yabancı savaşçıların da bulunduğu belirtiliyor.

Hava operasyonu Pakistan hükümetinin görüşmecileriyle Taliban güçleri arasındaki barış görüşmelerinin çıkmaza girmesini izliyor. Aşiret bölgesi Mohmand'da mevzilenen militanlar, Pazar günü yaptıkları açıklamada 2010 yılından beri ellerinde bulunan 23 askeri öldürdüklerini açıklamıştı.

Askerlerin öldürülmesini kınayan Pakistan Başbakan Navaz Şerif, bunun Taliban ile yapılan barış görüşmelerini olumsuz etkileyeceğini söyledi.

Hafta sonundaki açıklama ardından, taraflar arasında Pazartesi yapılması planlanan görüşme iptal edildi.

Geçen ay da güvenlik güçlerine yönelik bir dizi saldırı ardından, Pakistan savaş uçakları Kuzey Veziristan'daki militanların mevzilerini bombalamıştı.

İlgili haberler