Ukrayna: Taraflar erken seçimde anlaştı

Telif hakkı Reuters

Cumhurbaşkanı Yanukoviç ve muhalif protestocular krize son verebilecek bir anlaşmayı kabul ettiler.

Anlaşma henüz resmen yayımlanmadı ama erken seçim, cumhurbaşkanının yetkilerinin kısıtlanması ve milli birlik hükümeti kurulmasını kapsadığı açıklandı.

Uzlaşma üç Avrupa Birliği dışişleri bakanının arabuluculuğunda gece boyu yürütülen görüşmelerden sonra açıklandı.

Almanya ve Polonya dışişleri bakanları muhalefetin anlaşmayı desteklediğini açıklamadan önce Kiev'in Bağımsızlık Meydanı'nda göstericilerle biraraya geldiler.

Polonya Dışişleri Bakanı Radoslaw Sikorski twitter mesajında hasım tarafların anlaşmayı imzalamak üzere olduklarını yazdı ve bunun "Ukrayna için reform ve Avrupa yolunu açan iyi bir uzlaşma" olduğunu kaydetti.

Ama muhtemel anlaşmanın detayları gelirken bile Bağımsızlık Meydanı'ndan silah sesi duyulması durumun ne kadar hassas ve kırılgan olduğunun bir işaretiydi.

Ukrayna yayın kuruluşu ICTV anlaşma taslağının bir kopyasını gördüğünü bildirdi ve üç temel maddeyi şöyle sıraladı:

  • 2004 anayasası 48 saat içinde yeniden geçerlilik kazanacak, ve10 gün işinde bir milli birlik hükümeti kurulacak
  • Cumhurbaşkanı, hükümet ve parlamentonun yetkilerini dengeleyen bir anayasa reformu için hemen çalışma başlatılacak, ve Eylül'e kadar tamamlanacak
  • Yeni anayasanın kabulünden sonra en geç Aralık ayına kadar cumhurbaşkanlığı seçimi yapılacak.

Seçim ve reform sözü

Ukrayna'da onlarca kişinin yaşamını yitirdiği olaylı haftadan sonra Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç, krizin çözümüne yönelik AB arabuluculuğundaki yoğun görüşmelerden sonra anlaşmaya varıldığını ve erken seçime gidileceğini söylemişti.

Bu sabah krize son verecek bir anlaşma üzerinde görüş birliği oluştuğunu söyleyen Yanukoviç, anlaşmanın cumhurbaşkanlığı seçimlerinin erkene alınması, bir milli birlik hükümeti kurulması ve cumhurbaşkanının yetkilerini sınırlayacak anayasal değişiklikleri kapsadığını da açıklamıştı.

Daha erken saatlerde henüz anlaşmanın ayrıntıları açıklanmadan, kriz görüşmelerine arabuluculuk yapan üç AB bakanından, Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, temkinli olunmasını tavsiye ederek, anlaşmanın kesin olmadığını, Yanukoviç'in açıklamasını henüz muhalefetin doğrulamadığını söylemişti.

Yanukoviç'in açıklamasından kısa süre sonra Kiev'de yeni şiddet olayları yaşandığına ilişkin haberler de geldi.

Polis protestocularla silahlı çatışma yaşandığını söylerken, Ukrayna medyası çevik kuvvet polislerinin, oturumun devam ettiği parlamentonun koridorlarında devriye gezdiğini bildiriyor.

Telif hakkı AFP

Bu arada protestocuların Bağımsızlık Meydanı da denilen Meydan'da sabahın erken saatlerinde yeniden barikatlar kurdukları görüldü.

Telif hakkı Getty

Onlarca kişinin öldüğü çatışmalardan sonra Kiev'de protestocular ile polis arasındaki gergin bekleyiş sürüyor.

Telif hakkı Reuters

Bazı resmi binalar protestocuların işgali altında.

Protestolar ilk olarak Kasım ayında Cumhurbaşkanı Yanukoviç'in AB ile yapılacak bir ticaret anlaşmasından Rusya'yla ilişkiler lehine vazgeçmesiyle patlak vermişti.

Cihazınızda ses/video gösterim programı bulunamadı

Dün çatışmaların en kanlı günüydü.

Kiev'in merkezindeki protesto kampını boşaltmak için harekete geçen polis göstericilerin direniş göstermesi üzerine ateş açmıştı.

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre Salı gününden bu yana yaşanan çatışmalarda 77 kişi öldü, 577 kişi yaralandı.

Fakat muhalifler ölü ve yaralı sayısının muhtemelen çok daha yüksek olduğunu söylüyorlar.

Telif hakkı BBC World Service

İlgili haberler