Afganistan: Taliban saldırısında en az 20 asker öldü

Telif hakkı AFP Getty

Afganistan'ın Pakistan'la olan sınırı yakınlarındaki Kunar eyaletinde, bir kontrol noktasına saldırı düzenleyen Taliban savaşçıları en az 20 Afgan askerini öldürdü.

Saldırı sırasında Taliban militanlarından en az birinin de öldüğü belirtildi. Taliban, BBC'ye yaptığı açıklamada, 7 askerin tutsak alındığını bildirdi.

Kunar Valisi Şuca ül Mülk de, BBC'ye verdiği demeçte, Taliban'ın, bu saldırıyı düzenleyebilmek için orduya sızmış olabileceğini söyledi. Afgan hükümeti de bazı askerlerin kayıp olduğunu doğruladı; ancak sayıyı 6 olarak verdi.

General Muhammed Zahir Azimi, bu sabahın erken saatlerinde Kunar'ın Gazi Abad yöresinde düzenlenen saldırıya "yüzlerce militanın katıldığını" belirtti. Bölgedeki yoğun çatışmaların saatlerce sürdüğü haber veriliyor.

Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai, bugün Sri Lanka'ya yapması planlanan ziyareti iptal etti.

Gelecek ay cumhurbaşkanlığı seçimlerinin yapılacağı Afganistan'da, bugün düzenlenen saldırının son bir yıl içindeki en ölümcül Taliban eylemlerinden biri olduğu belirtiliyor.

Taliban seçim kampanyasını da hedef alacağı tehdidinde bulunmuştu.

2014'ün sonunda yabancı askerlerin Afganistan'dan çekilmesi yaklaşırken son aylarda Taliban militanları saldırılarını tırmandırdı.

Afgan ordusu, Taliban'a karşı verdiği savaşta liderliği ele aldığından beri, verdiği kayıplar hızla arttı.

İlgili haberler