"Mursi, İran Devrim Muhafızlarına devlet sırrı sızdırdı"

Muhammed Mursi Telif hakkı AP

Mısır'ın devrik cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, devlet sırlarını İran devrim Muhafızları'na sızdırmakla suçlandı.

Mursi'nin casuslukla suçlandığı davanın ikinci duruşmasında, savcılar, eski cumhurbaşkanıyla diğer 35 kişinin Mısır'ın istikrarını bozma planı hazırladıklarını öne sürdü. Mahkeme 27 Şubat'a ertelendi.

Muhammed Mursi, dört ayrı davada yargılanıyor.

Mursi'nin yandaşları, eski liderin ve Müslüman Kardeşler içindeki diğer üst düzey isimlerinin siyasi amaçlı bir yargılamanın kurbanları olduğunu savunuyor.

Mursi hakkındaki casusluk davası 16 Şubat'ta açıldı. Bugünse savcılık makamı, Mursi ve diğer tutuklular hakkındaki iddianamenin ayrıntılarını açıkladı.

Fransız Haber Ajansı AFP'ye göre, Mursi ve diğer tutuklular, "yabancı bir ülkeye ulusal savunma sırlarını aktarmanın yanı sıra, Mısır'ın istikrarını ve güvenliğini bozmak amacıyla, İran Devrim Muhafızları'na güvenlik raporlarını iletmekle" suçlandı.

Mahkemede okunan iddianamede "yabancı ülke" sözcüğü açıklığa kavuşturulmadı.

Muhammed Mursi ayrıca Filistin'deki Hamas ve Lübnan'daki Hizbullah hareketiyle işbirliği yapmakla suçlanıyor. Devrik cumhurbaşkanı, suçlu bulunursa ölüm cezasına çarptırılabilir.

Bugünkü duruşma sırasında Mursi, bağırarak mahkemenin seyrini aksatmasının önlenmesi amacıyla, ses geçirmeyen ayrı bir kafeste tutuldu.

Muhammed Mursi, geçen Temmuz'da, yönetimine karşı düzenlenen geniş kapsamlı sokak gösterilerinin ardından ordu tarafından iktidardan uzaklaştırılmıştı.

İlgili haberler