G.Kore ve ABD ortak askeri tatbikata başladı

Telif hakkı AP

Güney Kore ve ABD, yıllık ortak askeri tatbikatına bugün başladı. Kuzey Kore, tatbikatın aile buluşmalarının sonunda başlaması çağrısında bulunmuştu.

‘Key Resolve’ adlı bilgisayar destekli simülasyon ve ‘Foal Eagle’ adıyla havadan, karadan ve denizden yapılacak tatbikatlar 18 Nisan’a kadar sürecek.

Tatbikata 12 bin 500 ABD askeri katılıyor.

Pyongyang tatbikatlara karşı çıkmış, Kore yarımadasında savaşın ayrı düşürdüğü ailelerin buluşmasını erteleyeceği tehdidinde bulunmuştu.

ABD ve Güney Kore, yıllık askeri tatbikatı ‘tabiatı itibarıyla savunma amaçlı’ olduğunu ifade ederken, Pyongyang ise ‘savaş tatbikatı’ olarak tanımlıyor.

Geçen yıl yapılan tatbikat, yarımadada gerilimi tırmandırmış, Pyongyang, Güney Kore ve ABD’yi ‘önleyici nükleer saldırıda bulunmakla’ tehdit etmişti.

BBC’nin Seul’dan bildiren muhabiri Lucy Williamson, geçen yıla kıyasla bu yıl tarafların daha yumuşak bir dil kullandığını fakat Nisan ayına kadar sürmesi beklenen tatbikatların, Kuzey ve Güney Kore arasında giderek iyiye giden ilişkiler için en zorlu sınav olarak görüldüğünü aktarıyor.

Telif hakkı Reuters

Güney Kore Savunma Bakanı sözcüsü Kim Min-seok, Pazartesi günü yaptığı açıklamada “Şimdiye kadar Kuzey Kore tarafından olağan dışı bir hareket gelmedi. Kuzey Kore’ye karşı yalnızca provokasyon yapması veya herhangi bir ithamda bulunması durumunda harekete geçeceğiz” dedi.

Aileler bir araya geldi

Diğer yandan, 1950-53 yılları arasındaki Kore Savaşı’nda ayrı düşen aileler 60 yılın ardından ilk defa geçen hafta tekrar görüşmeye başladı. 25 Şubat’a dek sürecek buluşmada Pazartesi günü itibariyle yaklaşık 350 Güney Koreli, Kuzey’deki aileleriyle Kuzey Kore’nin Kumgang Dağı’nda bir araya geldi.

Telif hakkı AP

Pyongyang, aile buluşmalarını pazarlık unsuru olarak kullanmakla suçlanıyordu.

Kuzey Kore, Güney Kore’ye tepki olarak Eylül ayında buluşmaları iptal ettiğini duyurmuştu.

Pyongyang’ın 2010 yılında Güney Kore’ye ait bir adaya ateş açması üzerine, aile birleşimleri askıya alınmıştı.

Aileler iki tarafın uzlaşı sağlaması üzerine 20 Şubat’ta tekrar bir araya geldi.

Güney Kore ayrıca, kuzeyde patlak veren şap hastalığı salgınının önlenmesi için Pyongyang’a tıbbi malzeme yardımında bulunmayı teklif etti.

Kuzey Kore resmi medyası, binlerce domuzun salgından etkilendiğini bildirdi.

İlgili haberler