Mısır: Bakan Mihlib'e 'yeni hükümeti kurma görevi'

Telif hakkı Reuters

Mısır'da geçici Cumhurbaşkanı Mansur'un, istifa eden hükümete mensup bakan İbrahim Mihlib'den yeni hükümeti kurmasını istediği bildirildi.

Resmi haber ajansının bildirdiğine göre, geçici hükümetin dün istifasını açıklaması üzerine, Bayındırlık ve İskan Bakanı Mihlib'e yeni hükümeti kurma görevi verildi.

Hükümetin istifa kararı, kabinenin Savunma Bakanı ve Genelkurmay Başkanı Abdülfettah Sisi'nin de katılımıyla dün düzenlediği toplantının ardından alındı.

Geçici hükümete başbakanlık eden Hazım Beblavi dünkü açıklamasında istifa kararı için gerekçe göstermemişti.

Beklenmedik istifa açıklaması, Mısır'ın kamu çalışanları grevleri ve tüpgaz kıtlığı ile yüzyüze kaldığı bir döneme denk geldi.

Yeni hükümet 'Cumartesi yemin edecek'

Geçici hükümette bakan olmadan önce Mihlib, Orta Doğu'nun en büyük inşaat firmalarından biri olan Arab Contractors şirketinin başkanıydı.

Hüsnü Mübarek döneminde de hükümette görev alan Mihlib 2010'da Şura Konseyi'ne atanmıştı.

Resmi El Akbar gazetesine dün yaptığı açıklamada Mihlib grevleri durdurma, istihdamı ve üretimi arttırma ve ülkede sükuneti temin etmenin yollarını bulmaya çalışacağını söyledi.

İsmi belirtilmeyen kaynakların gazeteye yaptığı açıklamada, yeni hükümetin Cumartesi günü yemin edeceği belirtiliyor.

Eski başbakana 'kararsızlık' eleştirisi

Beblavi, geçen Temmuz ayında Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin askeri bir darbeyle devrilmesinin ardından göreve getirilmişti.

Telif hakkı Reuters

Mısır basını Beblavi'yi, ülkenin içinde bulunduğu ekonomik sıkıntılarla başetme konusunda gösterdiği kararsızlık ve yeteneksizlikle eleştiriyordu.

Ocak ayında onaylanan yeni anayasa uyarınca, Nisan ayı ortasında seçime gidilmesi öngörülüyor.

Mursi'yi darbeyle deviren Sisi'nin cumhurbaşkanı adaylığını yakında açıklaması bekleniyor.

Mısır'da halkın çoğunluğunun desteğini aldığı tahmin edilen ve güçlü bir rakibi bulunmayan Sisi'nin cumhurbaşkanlığı seçimlerinden galip çıkma olasılığı yüksek görülüyor.

İlgili haberler