Nijerya'da 'Boko Haram' saldırısı: En az 29 ölü

Telif hakkı s

Nijerya'nın kuzeybatısındaki Borno eyaletinde radikal İslamcı militanların düzenlediği saldırı sonucu en az 29 kişinin öldüğü açıklandı.

Nijeryalı senatör Ahmed Zannah'ın verdiği bilgiye göre önceki gece Mafa kentinde yaşanan olayda militanlar saldırdığında bölgedeki hükümet birliklerinin kaçtığını söyledi.

Bu saldırıyla geçen Cuma'dan bu yana Borno eyaletinde hükümet güçleri ve militanların saldırıları sonucu ölenlerin sayısı 150'ye yükseldi.

Nijerya Cumhurbaşkanı Goodluck Jonathan geçen Mayıs'ta Borno ve diğer iki eyalette olağanüstü hal ilan etmiş ve orduya radikal İslamcı Boko Haram örgütünün dört yıldır sürdürdüğü silahlı saldırılara karşı koyabilmesi için ek yetkiler tanımıştı.

BBC Nijerya Muhabiri Will Ross buna karşın Boko Haram'ın saldırılarını arttırdığını ve örgütün neredeyse her gün saldırı düzenlediğini belirtiyor.

Çatışmalarda şimdiye dek binlerce kişi ölürken, yüzbinlerce kişi evlerini terk etmek zorunda kaldı.

Borno eyaleti senatörü Zannah, Boko Haram'ın bir hafta önce Mafa kentine saldırmayı planladığını duyurduğunu söyledi.

Zannah bu duyurunun ardından okulların kapandığını ve çoğu kent sakininin 45 kilometre uzaklıktaki Maiduguri kentine kaçtığını belirtti.

Zannah Mafa'ya takviye birliklerin yollandığını, ancak askerlerin militanlara karşı koyacak sayı ve ateş gücüne sahip olmadığını vurguladı.

"Askerler kaçtı"

Zannah, "Saldırı düzenlenirken hepsi köylülerle birlikte kaçtı. Hiçbir direniş olmadı " dedi.

Ahmed Zannnah dün sabah bir bombanın patlaması sonucu iki polisin öldüğünü, 14 askerin de kayıp olduğunu bildirdi.

Geçen Cumartesi gecesi Boko Haram militanlarının Maiduguri'nin 50 kilometre batısındaki Mainok köyünü tamamen yok ettiği belirtilmişti.

Köy sakinleri otomatik tüfekler, roketler ve patlayıcılarla saldıran militanların 47 kişiyi öldürdüğünü bildirmişti.

Geçen Cumartesi gündüz saatlerinde de Boko Haram'ın sık sık hedef aldığı Maiduguri kentinde patlayan iki bombanın 50 kişiyi öldürdüğü açıklanmıştı.

Borno eyaleti Senatörü Ali Ndume BBC'ye yaptığı açıklamada geçen Cuma gecesi ordunun Daglun köyüne düzenlediği saldırıda çoğu yaşlı 20 kişinin öldüğünü söylemişti.

Ancak Savunma Bakanlığı bu iddiayı reddetti.

Hem Nijerya Ordusu, hem de Boko Haram örgütü insan hakları grupları tarafından sık sık bölgedeki çatışmalar sırasında katliam yapmakla suçlanıyor.

İlgili haberler