Ukrayna kaygısı yatışınca piyasalar istikrara kavuştu

Telif hakkı Reuters

Uluslararası piyasalarda Ukrayna krizi yüzünden doğan kaygıların hafiflemesiyle bugün belli bir istikrar gözlendi.

Rusya borsası % 5 değer kazanırken, Avrupa'daki borsalar da bugün daha yüksek seyretti. Financial Times 100 Endeksi % 1,5, Frankfurt borsası ise % 2,1 oranında yükseldi.

Petrol fiyatlarında da düşüş gözlendi; Brent tipi ham petrol % 1,9 düşüşle, varil başına 109.01 dolara indi. Yatırımcıların küresel düzeyde tehlikeden kaygılandıkları dönemlerde genellikle yükselen altın ise, bugün % 1,2 düşüşle 1.334,5 dolardan işlem gördü.

Piyasalardaki düzelme Rusya'nın rezerv para birimi olarak ABD dolarından vazgeçme tehdidinde bulunmasına rağmen kaydedildi. Rusya'nın en büyük doğal gaz üreticisi Gazprom da, Nisan ayından itibaren Ukrayna'ya verilen doğal gazdaki indirimin kaldırılacağını açıkladı.

Bununla birlikte Gazprom'un yönetim kurulu başkanı Alexei Miller, Ukrayna'ya, 1,5 milyar doları aşan borçlarını ödeyebilmesi için 2-3 milyar dolar kredi verilebileceğini açıkladı.

Rusya haber ajansı Interfax'a göre, Ukrayna, Gazprom'a Şubat ayındaki doğal gaz alımlarının karşılığını tümüyle ödeyemeyeceğini bildirdi.

Devlet işletmesi olan Gazprom'un Ukrayna ve Batı Avrupa'ya doğal gaz sevkiyatını durdurmasının istenebileceği kaygıları ardından, dün şirket hisseleri % 13 düşmüştü. Bugünse kısmen kayıplar giderilerek % 7,9 oranında artış kaydedildi.

Bu arada Uluslararası Para Fonu'ndan bir heyet, halen Ukrayna'da temaslarını sürdürüyor. 10 gün süreyle Ukrayna'da kalacak olan heyet, ülkenin ekonomik durumunu değerlendirecek ve olası kurtarma paketi üzerinde görüşmeleri başlatacak.

Ukrayna'daki geçici yönetim dün IMF'den kurtarma kredisi istendiğini açıklamış, gelecek 2 yıllık süre içinde gerekli ödemeleri yapabilmesi için 35 milyar dolara ihtiyaç duyulduğunu belirtmişti.

IMF başkanı Christine Lagarde, geçen hafta Ukrayna'nın taleplerine cevap vermeye hazır olduklarını söylemiş; Fon'un "Ukrayna'ya, yaşadığı bu tarihi anda en iyi nasıl destek olunabileceği konusunda, uluslararası ortaklarıyla görüştüğünü" belirtmişti.

ABD Başkanı Barack Obama da, Rusya'nın soyutlanması için ekonomik yaptırımlar uygulanmasının düşünüldüğünü belirtti. Bugünse Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin "yaptırım uygulamayı düşünenlerin, ortaya çıkabilecek zararları da hesap etmeleri gerektiğini" bildirdi.

İlgili haberler