Ukrayna krizi: Batı ne yapabilir?

Telif hakkı c

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry Rusya'nın Ukrayna'daki müdahalesini "uluslararası hukukun ve BM Şartı'nın küstah bir ihlali" diye tanımladı.

Kerry misilleme tehdidinde bulundu ve "tüm seçenekler masada" dedi.

Ancak ABD askeri ihtimaller de dâhil "tüm seçenekleri" gerçekten değerlendirebilir mi? ABD ve Batı gerçek anlamda ne yapabilir?

Diplomatik seçenekler

Uluslararası bir krizde atılan ilk büyük adım BM Güvenlik Konseyi'nden kınama karara çıkartmak, daha sonra konseyde ihlalci tarafın durumu düzeltmesini talep eden bir karar almak, karardan sonuç alınamazsa da uluslararası bir askeri müdahaleye yetki vermek olur.

Ancak Rusya BM Güvenlik Konseyi'nin veto hakkına sahip daimi üyesi olduğu için kendisine karşı tüm kınama girişimlerini durdurabilir. Güvenlik Konseyi sisteminin yapısından kaynaklanan bu durum herhangi bir daimi üyeye karşı adım atılmasını engelliyor.

Telif hakkı v

Ancak önlem alınabilecek başka mecralar da var. Büyük sanayileşmiş uluslardan oluşan G8'in yedi üyesi sekizinci üye Rusya'ya tavır alıp Rusya'nın Soçi kentinde Haziran'da düzenlenmesi planlanan G8 zirvesi hazırlıklarını iptal etti.

Rusya'yla işbirliğinin askıya alınabileceği başka alanlar da var. Yılda iki kez zirvesi yapılan AB-Rusya ortaklığı bunlardan biri. NATO-Rusya Konseyi de diğeri.

Ancak Rusya'ya diplomatik anlamda sırt dönmenin büyük riskleri de var. Rusya'nın işbirliği Batı'nın İran, Kuzey Kore ve Afganistan politikası açısından çok önemli. Moskova'nın Suriye üzerinde de hayati önemde bir nüfuzu var.

İngiltere'nin bu Cuma Kırım'ın başkenti Simferopol'e 480 kilometre uzaklıktaki Soçi'de başlayacak Paralimpik Kış Oyunları'na katılımı bakanlar düzeyinde boykot edeceği haberleri var. Ancak, turnuvayı sadece sporcular düzeyinde boykot etmenin kamuoyunda bir etkisi olur ve soğuk savaş döneminde 1980 ve 1984'teki karşılıklı olimpiyat boykotlarından sonra bu konuda isteksiz davranılıyor.

Ekonomik seçenekler

Batı, diplomatik adımların ötesinde Rusya'nın canını yakabilecek ekonomik önlemler alabilir. Bu önlemler BM'nin desteği olmadan da uygulamaya konabilir.

Telif hakkı v

Rusya'nın Batı'yla önemli ticari ilişkileri var. ABD daha şimdiden karşılıklı yatırım anlaşması ve enerji konularındaki görüşmeleri iptal etti.

Avrupa'nın Rusya üzerindeki en büyük avantajı petrol ve doğalgaz aynı zamanda yumuşak karnı. Rusya AB'nin en büyük tedarikçisi.

Avrupa'nın tükettiği doğalgazın dörtte biri Rusya'dan geliyor ve bu alanda günlük 100 milyon Dolarlık bir ticaret söz konusu.

Ancak Avrupa'nın Rus gazına bağımlı olması bu alanda bir hamle ihtimalini azaltıyor. Avrupa’nın Rus doğalgazının yerine koyacağı alternatifi yok. Bu kış aylarının çok da soğuk geçmemesine karşın, kıtada sadece bir kaç ay yetebilecek kadar doğalgaz stoğu var.

Rusya'nın zengin seçkinleri hedef alınabilir. Batıyı sık sık ziyaret eden bu kesimler milyarlarca dolarlık servetlerini Batı bankalarında tutuyor ya da Batı'da gayrimenkullere veya futbol takımlarına yatırıyor.

Rusya uzmanı Mark Galeotti, "Kremlin'e karşı en güçlü silah dayandığı elitleri hedef almak" diyor.

Galeotti, "yetkililere yönelik yasaklar ve varlıklarının dondurulması, vize kısıtlamaları ve hatta Rus şirketlerine yönelik ambargolar" beklediğini söylüyor.

Rus şirketlerini hedef almak kulağa çekici bir seçenek gibi gelebilir. Ancak Batı bu anlamda misillemeye açık. Çünkü ExxonMobil ve Boeing gibi bazı büyük Batılı şirketlerinin Rusya'da dev yatırımları var.

Vize kısıtlamaları ve varlık dondurma gibi önlemler daha önce kullanılmıştı. AB avukat Sergey Magnitski'nin tutuklanması ölümü ve ölümünden sonra yargılanmasına adı karışan yetkililere karşı bu önlemler alınmıştı. Ancak bu görece kısıtlı ambargoların etkisi olumsuz oldu. Rusya ABD'lilerin Rus çocuklarını evlat edinmesini yasaklayarak karşılık verdi.

Ama Hollanda'daki Groningen Üniversitesi'nden uluslararası ambargolar uzmanı Francesco Giumelli bu önlemlerin her Rus zengine karşı uygulanamayacağını vurguluyor. Giumelli, "Yasal olarak çok zor. Bu insanları Kırım'daki belirli hamlelerle nasıl bağlantılandıracaksınız? Yapılanlarla bağlantılı olduklarını kanıtlamanız gerekiyor" diyor.

Giumelli mali ambargoların değil, büyük ihtimalle Kırım'da doğrudan rol oynayan generaller ve savunma yetkililerine ya da Kırım'daki Rus müdahalesine destek veren milletvekillerine karşı seyahat yasaklarının en muhtemel ilk adım olacağını söylüyor.

Giumelli Putin'in yakın çevresi ve güçlü işadamlarını hedef almanın büyük ihtimalle sadece misillemeyi tahrik edeceğini vurguluyor ve "Peki bunun Ukrayna'ya ne faydası olur?" diye de soruyor.

Francesco Giumelli, "Sağlam durmamız gerek demek kolay. Ama peki Ruslar da aynısını söylerse? AB'nin gerilimi bir tarafın geri adım atmak zorunda kalacağı kadar yükseltme iradesi olduğunu sanmıyorum" diyor.

Askeri seçenekler

Kerry'nin "bütün seçenekler masada" söyleminden, bunların arasında askeri müdahalenin de olduğunu anlamını çıkartmak, söylediklerini fazlasıyla kelime anlamıyla değerlendirmek olabilir. Uzmanlar NATO'nun Ukrayna için Rusya'yla savaşma ihtimali olmadığı konusunda uzlaşıyor.

İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague açık açık, "Bugün için masada herhangi bir askeri seçenek yok" dedi.

Telif hakkı s

BBC Diplomasi Muhabiri Jonathan Marcus, şu andaki başlıca amacın krizi silahlardan arındırmak ve Rusya ve Ukrayna'yı görüşme masasına oturtmaya çalışmak olduğunu söylüyor. Dolayısıyla NATO ihtiyatlı davranacak. Marcus Karadeniz bölgesine herhangi bir askeri müdahalenin Moskova tarafından NATO'nun Kiev'in yanında saf tutması olarak görüleceğini ve "boğaya kırmızı göstermek gibi" olacağını vurguluyor.

Marcus ayrıca, "Bu NATO'nun yardımı olsa da olmasa da Ukrayna'nın askeri anlamda kazanabileceği bir savaş değil" diye de ekliyor.

Bu aşamada neler olabilir?

Çoğu uzman Batı'nın Batı'nın ani ve kararlı bir askeri müdahalesinin düşük bir ihtimal olduğunu söylüyor.

Herhangi bir ambargo büyük olasılıkla yavaş başlayıp, daha sonra büyüyecek. Her durumda herhangi bir ambargoyu tasarlayıp uygulamak zaman alacak. Özellikle de 28 üye ülkenin oybirliği gereken Avrupa Birliği'nde.

Batı özellikle de Rusya misilleme kararı alırsa Moskova'yla kendi ticari ilişkilerine zarar verebilecek bu ambargoların ters tepebileceğinin de farkında olacak.