'Helal kesim uygulaması değiştirilmeli'

Telif hakkı v

İngiltere Veterinerler Birliği Başkanı, hayvanların boğazının kesilip kanlarının akıtıldığı dini kesim uygulamasının hayvanların acı çekmesini önlemek için uyarlanması gerektiğini söyledi.

Veterinerler Birliği Başkanı John Blackwell, hayvanların kesilmeden önce "şoklanması" gerektiğini belirtti.

Müslümanların helal kesim geleneğinin benzerini, Yahudiler de "Koşer" kuralları çerçevesinde uyguluyor.

İngiliz Yahudileri Derneği'nden Jonathan Arkush ise, Blackwell'in sözlerinin "yanıltıcı" olduğunu savundu.

BBC'ye yaptığı açıklamada, "hayvanlar öldürülmeden önce şoklanmalı. Böylece ölüm anına kadar acı hissedemeyecek hale getirilmeli. Ölüm anında da hayvanların iyiliği düşünülmeli" diyen Blackwell, bununla birlikte "dini inançlara saygılı olduğunu da" ekledi.

Blackwell koyunların bilinçlerinin boğazlarının kesilmesinin ardından yedi saniye, büyükbaş hayvanların da iki dakikaya kadar açık kaldığını vurguladı.

'Tamamen yanıltıcı'

John Blackwell, hayvanların boğazları kesildiğinde acı çektiğini gösteren kanıtlar olduğunu vurguladı, ancak bu araştırma sonuçlarının kesin olmadığını da kabul etti.

Blackwell, hayvan haklarının dini inançlardan önce gelmesi gerektiğini de belirtti.

Ancak Arkush Blackwell'in sözlerinin "tamamen yanıltıcı" olduğunu savundu ve Yahudilerin hayvan kesme geleneklerinin "hayvanların mümkün olduğunca çabuk öldürüldüğü insani bir yöntem olduğunu" vurguladı.

Arkush, "Hayvan hakları örgütlerinin araştırmaları şoklamanın yüzde 9 ila 31 oranında işe yaramadığını gösteriyor. Hayvanlar gerektiği gibi şoklanmayınca müthiş bir acı duyuyor" dedi.

Başbakan Yardımcısı Nick Clegg de Blackwell'in sözlerine karşı çıktı.

Clegg, "Bu kesim yöntemlerini durdurmak bu ülkedeki Yahudi ve Müslüman toplumunun hayvan kesimi alanındaki dini inançlarını yaşama hakkını ellerinden alır" dedi.

İngiltere ve Avrupa Birliği yasaları, hayvanlara "gereksiz acı" çektirilmediği sürece hayvanların şoklanmadan kesilmesine izin veriyor.