Nato saldırısında 5 Afgan askeri öldürüldü

Telif hakkı AFP

Afganistan'ın doğusundaki Logar eyaletine bağlı Çarh bölgesinde NATO güçlerince düzenlenen hava saldırısında en az 5 Afgan askeri öldürüldü.

Afgan savunma bakanlığı sözcüsü Zahir Azimi, Twitter hesabından yaptığı açıklamada gece düzenlenen saldırıda 5 askerin öldüğünü, 8 askerin yaralandığını duyurdu.

Olay yerine giden bölge valisi Halilullah Kemal, NATO saldırısının ABD'ye ait bir insansız hava aracıyla düzenlendiğini bildirdi.

Kemal, Fransız Haber Ajansı AFP'ye yaptığı açıklamada "kışla tamamen tahrip olmuş. Bu kışlada Amerikalılar bulunuyordu; ayrılmalarından sonra Afgan ordusu birlikleri devraldı." dedi.

NATO, bugün erken saatlerde meydana gelen ve "talihsiz" diye nitelediği olayı doğruladı; soruşturma başlatıldığını açıkldı.

ISAF tarafından yapılan açıklamada "Afgan ortaklarımızla aramızdaki güçlü ilişki bizim için değerlidir. Bu tür olayların bir daha meydana gelmemesini sağlamak için ne gibi önlemler alınması gerektiğini belirleyeceğiz." denildi.

Muhabirler, uluslararası saldırılarda sivillerin öldürülmesini sert dille eleştiren Devlet Başkanı Hamid Karzai'nin, bu son saldırının sonucundan büyük öfke duyacağını belirtiyorlar.

Bu yılın sonunda Afganistan'daki yabancı askerlerin çoğunun ayrılması planlanıyor.

Devlet Başkanı Karzai, ABD ile, çekilme tarihinden sonra azaltılmış sayıda uluslararası gücün ülkede kalmasına izin veren güvenlik anlaşmasını imzalamayı reddetmişti.

İlgili haberler