Kongolu milis lideri savaş suçlusu ilan edildi

Germain Katanga Telif hakkı AFP Getty

Uluslararası Ceza Mahkemesi Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nin milis liderlerinden Germain Katanga'yı savaş suçlu işlemekle suçladı ancak cinsel suçlamalardan akladı.

Katanga, 2003 yılında ülkenin kuzeydoğusundaki altın yataklarının bulunduğu Ituri vilayetinde 200'den fazla köylünün katledilmesi olayıyla suçlanıyordu.

Germain Katanga, Lahey'de 2002 yılında kurulan mahkeme tarafından suçlu bulunan ikinci şahıs oldu. Cinsel suçlardan aklanmasaydı, bu suçlamanın yöneltildiği ilk sanık olacaktı.

2007 yılında Demokratik Kongo Cumhuriyeti yetkililerince Lahey'deki mahkemeye gönderilen Katanga, hakkındaki iddiaları reddediyor.

Ituri'de 1999 yılında toprak ve doğal kaynakların kontrolünü ele geçirmek için patlak veren çatışmalar 2003'e dek sürmüştü.

Çatışmalar daha sonra etnik gruplar arasında savaşa dönüşmüş; Uganda askerlerinin ülkedeki varlığı yüzünden daha da şiddetlenmiş ve 50 bin kadar kişinin ölümüne yol açmıştı.

Katanga 24 Şubat 2003'te Bogoro'da düzenlenen saldırıya yardımcı olmakla suçlandı.

Lahey'deki mahkeme savcıları Uganda sınırındaki bu saldırının stratejik önem taşıyan köyü tamamiyle yerle bir etmek amacıyla planlandığını bildirdi. Savcılara göre, saldırı sabahın erken saatlerinde düzenlendi ve bazı köylüler uyumaktayken vurularak öldürüldü, bazıları da mermiden tasarruf etmek için bıçaklandı.

O tarihte 24 yaşında olan Katanga'nın, Lendu grubunun desteğine sahip olan, Ituri Yurtsever Direniş Gücü'nün komutanı olduğu belirtildi.

Lahey mahkemesindeki savcılık iddianamesinde katliamdan sağ çıkabilen kadınların tecavüze uğradığı ya da seks kölesi olarak alıkonduğu kaydedildi.

İlgili haberler