Alzheimer'a erken teşhis

Telif hakkı spl

Amerikalı uzmanlar bir kan tahlili ile Alzheimer hastalığının başlangıcının önceden tahmin edilebileceğini açıkladı.

Uzmanlara göre, kandaki 10 yağ türünün ölçümü ile Alzheimer hastalığının, üç yıl içinde ortaya çıkıp çıkmayacağı yüzde 90 kesinlikte anlaşılabiliyor.

Nature Medicine dergisinde yayımlanan bulguların şimdi daha geniş kapsamlı deneylerle doğrulanması gerekiyor, ama uzmanlar böyle bir tahlilin Alzheimer tedavisinde gerçek bir ilerleme sağlayacağını söylüyorlar.

Dünya çapında şu anda 44 milyon insanda bunama vakası olduğu ve bu sayının 2050 yılında üçe katlanacağı tahmin ediliyor.

Hastalık, belirtilerini göstermeden önce beyinde on yılı aşkın bir süre tahribat yapıyor. Doktorlar tedavide kullanılan ilaçların da, işte bu büyük gecikme yüzünden etkili olamadığını düşünüyorlar.

Hastalığın daha belirtilerini göstermeden belirlenmesinin önemi de burada yatıyor.

Telif hakkı AFP

Washington DC'deki Georgetown Üniversitesi'nda yapılan 5 yıl süreli bir araştırmada 70 yaşın üzerindeki 525 kişiden alınan kan örnekleri tahlil edildi.

Kanları tahlil edilenlerden Alzheimer'a yakalanmış veya hafif bunama durumundaki 53 kişinin kan örnekleri ile, zihinsel yetilerini tam olarak koruyor görünen 53 kişinin sonuçları karşılaştırıldı.

İki grubun kan örnekleri arasında 10 çeşit lipid ya da yağ tipinin düzeyindeki farklılıklar dikkat çekti.

Araştırmayı yürüten ekip, diğer kan örneklerini incelediğinde, kandaki bu 10 çeşit yağ düzeyindeki farkın, gelecek üç yıl içinde kimlerin zihinsel gerileme göstereceği konusunda ipucu verebileceğini gördüler.

Georgetown Üniversitesi nöroloji kürsüsünden Profesör Howard Federoff, BBC'ye yaptığı açıklamada, "Deney yapılması gerekiyor. Bunu klinik denemelerde kullanmadan önce, daha çok sayıda insan üzerinde denememiz gerekiyor" dedi.

Testin daha kapsamlı deneylere uygulanmasıyla bulgular çok daha ayrıntılandırılabilir.

Şu ana kadar bilinen nokta, bunamanın üç yıl önceden anlaşılabileceği. Ancak uzmanlar hastalığın daha da erken teşhisinin mümkün olup olmadığı üzerinde çalışıyor.

Kanda bu yağ türlerinin düzeyindeki değişiklikler ile bunama ya da Alzheimer arasındaki sebep sonuç ilişkisi tam olarak anlaşılabilmiş değil.

Telif hakkı SPL

Alzhemir konusundaki deneylerin başarılı olması, bu konudaki tıbbi araştırmaları tamamen yeni bir düzeye taşıyabilir ve önerilen ilaçların hastalığın çok daha erken aşamalarında denenmeye başlanmasıyla, alınan sonuçlar tamamen değişebilir.

Profesör Federoff, hastalığın hızının kesilmesinin çok önemli sonuçları olacağını söylüyor. "Hastalığın belirtilerinin ortaya çıkmasını çok küçük sürelerle bile geciktirsek, tedavi ve bakım masrafları açısından büyük ekonomik fayda sağlayacaktır" diyor.

Dünyadaki bunama vakalarının yüzde 62'sini oluşturan Alzheimer'ın şu anda tedavisi bulunmuyor. Giderek ilerleyen hastalık, sonunda hastayı tamamen bakıma muhtaç hale getiriyor.

İlgili haberler