Çin: Malezya arama çalışmalarını yoğunlaştırmalı

Telif hakkı AP

Çin yönetimi, Malezya'dan Cumartesi günü ortadan kaybolan MH370 sefer sayılı uçağı arama çalışmalarını artırmasını istedi.

239 yolcu ve mürettebat taşıyan Malezya Havayolları uçağının kaybolmasının üzerinden üç gün geçmesine rağmen, yürütülen tüm uluslararası çabalara rağmen uçağın enkazı bulunamadı.

Şimdiye dek su üzerinde görülen enkaz parçaları ve petrol sızıntılarının kaybolan uçakla ilişkisi saptanamadı.

Pekin yönetimi, 150'yi aşkın Çin vatandaşının bulunduğu uçakla ilgili açıklamasında, "Malezya'dan arama çalışmalarını artırmasını, en kısa zamanda soruşturma başlatmasını ve Çin'e gereken bilgileri zamanında aktarmasını talep ediyoruz." dedi.

BBC'nin Pekin muhabiri Celia Hatton, Çin'de, kayıp uçağı arama çalışmalarıyla ilgili olarak bir sabırsızlık havası görüldüğünü belirtiyor.

Önde gelen Komünist Parti gazetesi Global Times, Malezya Havayolları'nın ve güvenlik görevlilerinin çalışma şeklinde boşluklar olduğunu yazdı ve daha düne kadar, uçaktaki yolcularla ilgili olarak doğru bir bilgi verilemediğine işaret etti.

"Esrar devam ediyor"

Önceki saatlerde Malezya Sivil Havacılık Kurumu Başkanı, uçağın akıbetinin "esrarını koruduğunu" söylemiş; Sivil Havacılık Kurumu Başkanı Azharuddin Abdul Rahman da, uçağın kaçırılmış olması ihtimalini değerlendirdiklerini vurgulamıştı.

Telif hakkı Reuters

Malezya Havayollarına ait MH370 sefer sayılı uçak, Kuala Lumpur'dan Pekin'e uçarken kaybolmuştu.

Yetkililer, kayıp yolcuların yakınlarına, kendilerini en kötü ihtimale hazırlanmalarını bildirdi.

Rahman, Kuala Lumpur'da düzenlediği basın toplantısında, "Her saat, her saniye denizin her bölgesini arıyoruz" dedi.

Çalıntı pasaportlu yolcular

Uçağın kayboluşuyla ilgili soruşturma, uçağa çalıntı pasaportlarla bindiği tespit edilen iki yolcu üzerinde yoğunlaşıyor.

Malezya Ordusu yetkilileri dün Boeing 777-200 tipi yolcu uçağının radardan kaybolmadan önce rotasından dönmüş olabileceğini söyledi.

Uçak geçen Cuma Türkiye saatiyle 18.41’de Kuala Lumpur'dan kalkmış, ancak yine Türkiye saatiyle 19.30’da uçak Vietnam ve Malezya arasındaki bir noktada seyrederken telsiz bağlantısı kesilmişti.

Vietnam ve Malezya açıklarında 40 gemi ve 34 uçak arama çalışmalarına katılıyor.

Dün akşam Vietnamlı yetkililer, biri uçak kapısına benzeyen iki parça görüldüğünü söylemişti.

Ancak Malezyalı yetkililer bu bilginin resmen doğrulanmadığını belirtti.

Yetkililer terör olasılığını da değerlendiriyor ve uçaktaki bazı kişilerin kimlikleri kontrol ediliyor.

Interpol iki yolcunun kendi veri tabanlarında çalınmış olarak görülen iki pasaportla uçağa bindiklerini doğruladı.

Tayland'da yıllar önce kaybolan bir İtalya ve bir Avusturya pasaportuyla uçağa binen yolcuların, biletlerini aynı anda aldıkları saptandı.

Bu yolcuların bilet numaralarının da birbirini takip ettiği ve her iki yolcunun da Pekin'den Avrupa'ya giden bir uçakta yer ayırttıkları belirtildi.

Beş yolcunun da bilet aldıkları halde uçağa binmedikleri anlaşıldı.

Malezya Havayolları bölgenin en büyüklerinden biri ve her gün 80 farklı noktaya yaklaşık 37 bin yolcu taşıyor.

Malezya Havayolları'nın hisselerinde rekor düşüş

Telif hakkı AP

370 sefer sayılı uçağın Cumartesi günü kayıplara karışmasından bu yana Malezya Havayolları'nın hisseleri yüzde 18 düştü.

Havayolunun hisseleri önceki düşüşün ardından biraz toparlamakla birlikte, yıl temelinde değer kaybı % 30'un üzerinde seyrediyor.

370 sayılı uçuşu paylaşan China Southern havayollarının hisseleri de % 3'den fazla düşüş kaydetti.

Bölgede ucuza uçan havayollarının rekabeti tırmandırması yüzünden Malezya Havayolları, zaten bir süredir ekonomik zorluk yaşıyordu.

2013 yılında havayolunu işleten Malaysian Airline System, 1,170 milyar ringit (360 milyon dolar) tutarında zarar açıklamıştı.

İlgili haberler