Veli Küçük ve Levent Ersöz için de tahliye kararı

Telif hakkı AFP

Ergenekon davası sanıklarının uzun tutukluluk süresine itirazları sürüyor.

Tahliye talebi kabul edilenlere emekli subaylar Veli Küçük, Levent Ersöz, Hurşit Tolon ve Nusret Taşdeler'in aralarında olduğu isimler katıldı.

Geçen haftadan bu yana tahliye olanların sayısı 40 civarında.

Tahliye taleplerinin değerlendirilmesinin sürmesi bekleniyor.

Hürriyet gazetesinin internet sitesindeki habere göre, bugün 18 kişi hakkında tahliye kararı verildi.

Özel yetkili mahkemeler kapatılırken, tutukluluk süresinin 5 yıl ile sınırlanması üzerine, haklarındaki hükümlerle ilgili gerekçeli karar yazılmayan Ergenekon davası sanıkları İstanbul'daki ağır ceza mahkemlerine tahliye talebinde bulundu.

19. Ağır Ceza Mahkemesi, Cumhuriyet gazetesine molotofkokteyli atılmasının azmettiricisi olduğu iddia edilen Boğaç Kaan Murathan'ı tahliye etti.

21. Ağır Ceza Mahkemesi'nin hakkında tahliye kararı verdiği Emekli Orgeneral Hurşit Tolon, Malatya'daki Zirve Yayınevi katliamı davasında da yargılandığı için tutuklu kalmaya devam ediyor.

Geçen hafta tahliye edilen eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ ile aynı davada yargılanan eski MGK Genel Sekreteri Tuncer Kılınç ile Emekli Korgeneral Mehmet Eröz'ün de tahliyesine karar verdi.

8. Ağır Ceza Mahkemesi ise eski İstanbul Üniversitesi Rektörü Kemal Alemdaroğlu ve Yazar Ergün Poyraz'ın tahliyesine hükmetti.

Daha önce talebi reddedilen Veli Küçük ile Levent Ersöz ve Serdar Öztürk hakkındaki tahliye kararı 4. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından verildi.

AA, Ergenekon davası sanıklarından Aydınlık gazetesinin eski Genel Yayın Yönetmeni Deniz Yıldırım'in 7. Ağır Ceza Mahkemesi'nin tahliye kararının ardından cezaevinden ayrıldığını duyurdu.

Mahkemelerin, en az 10 sanığın tahliye taleplerini yarın değerlendirmesi bekleniyor.

İlgili haberler