Evcil kediler ne kadar tehlikeli?

Telif hakkı THINKSTOCK

Bir kedi, yaşadığı evdeki bebeğe saldırdı. Ardından evdeki aile bireylerini ve köpeği kovaladı. Aile bir odaya sığınmak zorunda kaldı. Evcil kediler ne kadar tehlikeli olabiliyorlar?

Amerika Birleşik Devletleri Oregon Eyaleti polisi, 10 kg. ağırlığındaki Himalaya kedisi Lux'un, yaşadığı evdeki yedi aylık bebeğin yüzünü tırmaladığını söyledi. Bunun üzerine sinirlenen bebeğin babası Lee Palmer, 4 yaşındaki kedileri Lux'a vurdu.

Kendisine vurulmasının ardından aile bireylerine saldırmaya başlayan Lux, aileyi ve köpeklerini yatak odasına sığınmak zorunda bıraktı.

Panikle 911'i arayan Lee Palmer, operatöre kedilerinin çok fazla saldırgan davrandığını iletti. Palmer, bu sırada arkadan Lux'un kapıyı tırmalama sesini de duyduklarını ve kedilerinin daha önce de saldırgan davrandığını söyledi.

'İstisnai bir vaka'

İngiltere Bristol Üniversitesi Antrozooloji Enstitüsü Kurucusu ve "Kedi Algısı" kitabının yazarı John Bradshaw'a göre Lux, istisnai bir vaka.

ABD'de 80 milyondan fazla kedi yaşadığını belirten Bradshaw, yaşanan olayın olağanüstülüğüne atıf yapıyor ve Lux'un "keçileri kaçırdığını" söylüyor.

Bradshaw, bir kedinin 3-8 haftalıkken bir insanla dostane ilişki kurmazsa, geri kalan hayatını vahşi olarak sürdüreceğini belirtiyor ve "Endişeli ve vahşi bir kedi ısırır, tırmalar ama bu ölümüne bir saldırı değildir. Seni öldürene kadar saldırmayacaktır" diyor.

Bradshaw şöyle devam ediyor: "Genellikle kediler, kendilerini sevmekte çok ısrarcı olan insanları ısırabilir veya tırmalayabilir. Kendisini tutmak istedikleri düşüncesiyle kedi aniden saldırganlaşabilir. Ama kedinin vücut diline dikkat ederek temas etmek, genellikle pençelerinden kurtulmanın en iyi yoludur."

Lincoln Üniversitesi kedi davranışları uzmanı Sarah Ellis ise kedilerin sebepsiz yere sinirlenmediklerini vurguluyor.

Ellis'e göre kedilerin erken yaşta ve doğru bir şekilde sosyalleştirilmeleriyle, insanlardan korkmalarının önüne geçilebilir.

İlgili haberler