İngiltere Başbakanı'ndan Orta Doğu barış sürecine destek

Telif hakkı PA

Orta Doğu barış sürecine destek amacıyla bölgeye giden İngiltere Başbakanı David Cameron, temaslarının ikinci gününde ilk olarak Orta Doğu Dörtlüsü (BM, ABD, AB, Rusya) Özel Temsilsici Tony Blair'le bir araya geldi.

Cameron'ın eski İngiltere Başbakanı ile görüşmesi, ülkenin Kudüs'teki İngiliz Konsolosluğu'nda gerçekleşti. Görüşme sonrası herhangi bir açıklama yapılmadı.

2010'da İngiltere Başbakanı seçilmesi sonrası ilk kez bölgeye giden Cameron, çarşamba günü İsrail Başbakanı Binyamin Betanyahu ile görüşmüş ve İsrail Parlamentosu Knesset'e hitap etmişti.

Cameron bugün de Beytüllahim'de Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas ile bir araya gelecek.

İngiltere Başbakanı'nın, Filistin şirketlerine yönelik bir yardım paketini açıklaması bekleniyor.

Son dönemin en şiddetli saldırıları

David Cameron'ın ziyareti sırasında İslami Cihad örgütü, militanlarından üçünün İsrail'in hava saldırısında ölmesi sonrası füze saldırıları düzenledi. İsrail savaş uçakları da Gazze Şeridi'nde 29 hedefi vurdu.

Bölgede, Kasım 2012'den beri bu düzeyde saldırılar düzenlenmemişti.

Son saldırılara karşın Gazze'deki bazı genç Filistinliler ile video konferans üzerinden görüşecek Cameron'ın bu programında herhangi bir değişiklik yok. Görüşmede Gazze'deki insani durum ele alınacak.

İngiltere, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin Orta Doğu barış sürecinde ilerleme sağlanması amacı ile başlattığı son girişime destek veriyor.

Kerry, Netanyahu ve Abbas'ın önümüzdeki ay sonuna dek İsrail-Filistin Sorunu'na nihai bir çözüm bulunması yolunda somut adım atmalarını istiyor.

Cameron da Knesset'teki konuşmasında İsrailli siyasetçilere Filistinliler ile anlaşma yolunda çaba harcamaları çağrısı yapmıştı.

İlgili haberler