Tayland: 200 'Türk mülteci' gözaltına alındı

Telif hakkı AP

Tayland polisinin, ülkenin güneyindeki gizli bir mülteci kampına yaptığı baskında 200 civarında, kendilerini 'Türk' olarak tanıtan mülteci gözaltına alındı.

Fransız Haber Ajansı AFP'nin haberine göre, Taylandlı yetkililer, kauçuk tarlalarının bulunduğu dağlık güney bölgesi Songkhla’daki gizli kampa Çarşamba gecesi düzenledikleri baskında kendilerini ‘Türk’ olarak tanıtan 200 mülteciyle karşılaştı.

Yetkililer, 'daha önce böyle bir durumla karşılaşmadıklarını' söyledi.

Kauçuk ağaçlarının yoğun olduğu dağlık bölgedeki kampa düzenlenen baskını anlatan Emniyet müdürü Thatchai Pitaneelaboot AFP’ye yaptığı açıklamada, “Burada, gözaltına alınan bu kadar Türk’ün olması çok olağandışı bir durum” dedi.

Baskın sırasında çok sayıda kişinin de kaçtığını söyleyen emniyet müdürü, “Ailece gelmişler ve görünen o ki başka bir yere gitmek istediler çünkü eşyaları hareket etmeye hazır haldeydi” diye konuştu.

AFP, Türk mültecilerin nasıl Tayland’a vardıklarının belirsiz olduğunu ve polisin gözaltına alınanları sorgulamak için tercüman beklediğini aktarıyor.

Gözaltına alınan Türklere henüz herhangi bir suçlama yöneltilmediği bildiriliyor.

Tayland, insan kaçakçılığı güzergâhlarının en yoğun bağlantı noktası olarak biliniyor. Son yıllarda komşu ülke Birmanya’dan Tayland’a binlerce Arakanlı’nın geçtiği tahmin ediliyor.

AFP haber ajansı, Türkiye’nin Tayland’daki Büyükelçiliği’nin olayla ilgili herhangi bir bilgileri olmadığını ifade ediyor.

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği ise gözaltına alınanların kimliklerini teyit edemediklerini belirtiyor.