Kırım referandumunda Rusya'ya 'evet'

Telif hakkı Reuters

Kırım'da yapılan referandumda oyların yarısı sayıldıktan sonra, katılanların yüzde 95,5'inin bölgenin yeniden Rusya'ya bağlanması yönünde görüş bildirdiği açıklandı.

Kırımlı yetkililer bugün Rusya ile birleşmek için gerekli başvuruyu yapacaklarını söyledi.

Ukrayna ve birçok Batılı ülke referandumu yasa dışı sayarken, Rusya referandumun sonucuna saygı gösterilmesi gerektiğini söylüyor.

Rusya, 22 Şubat'ta Moskova yanlısı cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç'in devrilmesinden sonra Kırım'a müdahale etmişti. Çoğunluğunu etnik Rusların oluşturduğu bölge fiilen Rus askerlerinin denetiminde.

Kırımlı Tatarlar oylamayı boykot ediyor.

Yüksek katılım

Referandumda halka Kırım'ın Rusya'ya bağlanmasını isteyip istemedikleri soruldu.

İkinci bir soruda da Ukrayna'nın 1992 Anayasası'ndaki statüsüne dönüp dönmemesi gerektiği sorusu yer aldı.

Bu düzenleme bölgenin özerkliğini genişletiyor.

Telif hakkı AP

Yaklaşık 1.5 milyon kişinin oy kullanma hakkı olan referandumda katılımın yüksek olduğu belirtiliyor. Kırım'da nüfusun yüzde 58,5'ini Rus kökenliler oluşturuyor.

Telif hakkı Getty

Oy kullanmadan önce BBC'nin sorularunu yanıtlayan bir Kırımlı kadın, "Putin (Rusya Federasyonu Başkanı) ve Rusya'yı seviyoruz. Rusya'yı istiyoruz. Çünkü burada faşistleri görmek istemiyoruz" dedi.

Telif hakkı n

Putin, Ukrayna'da Yanukoviç'in devrilmesiyle sonuçlanan protestolarda "faşistler" ve "aşırı sağcı radikallerin" başı çektiğini savunmuştu. Ukrayna bu iddiayı reddediyor.

Kırım'da bölgenin daha fazla özerklikle Ukrayna'ya bağlı kalmasını isteyen bir kesim de bulunuyor.

Serhiy Reştenik adlı bir Kırımlı BBC'ye "Kırım tam özerkliğe sahip olmalı. Kendi ekonomisi olmalı. Hükümetten baskı olmamalı. Bağımsızlığı destekliyorum" dedi.

Telif hakkı AP

Moskova Cumartesi günü Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde referandumu gayrimeşru sayan bir karar tasarısını veto etti.

Karar tasarısına 15 üyeden 13 üye destek verdi. Rusya gibi veto hakkına sahip beş daimi üyeden biri olan Çin ise oylamada çekimser kaldı.

Pekin, Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü desteklediğini açıkladı.

Telif hakkı Getty

Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Birliği, referandumun gerçekleşmesi halinde Rus yetkililere yaptırım uygulayacağını açıklamıştı.

ABD ve Avrupa Birliği'nin desteğine sahip olan Ukrayna Hükümeti de referandumu gayrimeşru ilan etmişti.

Kiev, silahların gölgesinde seçim yapılamayacağını söylüyor.

Ukrayna Parlamentosu, Kırım Bölgesel Meclisi'ni de lağvetmişti.

Telif hakkı AP

Ancak Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya'nın "Kırım halkının iradesine saygı göstereceğini" söyledi.

Kırım 1954'e kadar Rusya'nın parçasıydı. Rusya'nın Karadeniz donanması da Kırım'da bulunuyor. Rusya Ukrayna'nın toprak bütünlüğüne saygı göstereceğine ilişkin anlaşmalara imza atmıştı.

Telif hakkı AFP

Devrik Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç geçen yıl AB ile bağları güçlendirecek bir işbirliği anlaşmasını son anda imzalamaktan vazgeçmiş ve Rusya'yla yakınlaşmayı tercih etmişti.

Cumhurbaşkanı'nın bu kararı aylar süren gösterilerle protesto edilmişti.

İlgili haberler