Libya'dan petrol yükleyen tanker ele geçirildi

Telif hakkı v

Libya'da isyancı güçlerin elindeki limandan ham petrol yüklemesiyle hükümetin düşürülmesine yol açan Kuzey Kore bandralı geminin Amerikan Deniz Komandoları tarafından ele geçirildiği belirtildi.

Amerikan komandolarının gemiye Kıbrıs açıklarındaki uluslararası sularda çıktığı açıklandı.

Libya Parlamentosu, 'Morning Glory' adlı geminin donanmanın uyguladığı ablukaya rağmen Sidra limanından denize açılmayı başarması üzerine Başbakan Ali Zeydan hükümetini güvensizlik oyuyla düşürmüştü.

Amerikan Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada bir komando timinin 'Libya'dan yüklenen yasa dışı petrolü taşıyan' geminin kontrolünü ele geçirdiği belirtildi. Açıklamada operasyonun Libya ve Kıbrıs hükümetlerinin talebi üzerine yapıldığı da vurgulandı.

Bir Libya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü de BBC'ye yaptığı açıklamada operasyonu doğrularken, ayrıntılı bilgi vermedi.

Operasyonun ardından geminin bir Libya limanına götürülmesi bekleniyor.

Bir Mısır firması tarafından işletilen geminin sahipleri bilinmiyor.

'Caydırıcılık hamlesi'

Ancak Kuzey Koreli yetkililer, geminin kendileriyle bir ilgisi olmadığını ve olay nedeniyle kendi kayıtlarından silindiğini açıkladılar.

Silahlı gruplar geçen Temmuz ayından beri ülkenin doğusundaki petrol ihracatı yapılan limanları ellerinde tutuyor.

Bu gruplar Trablus yönetimin yolsuzlukla suçluyor ve ülkenin doğusunun petrol zenginliğinden daha fazla pay almasını talep ediyorlar.

Trablus'taki BBC Muhabiri Rana Jawad Amerikan Donanması'nın operasyonunun, isyancı güçlerin kontrolündeki limanlardan petrol yüklemek isteyenlere caydırıcı bir hamle olacağını söylüyor.