Mersinliler kararlı ama sakin

Telif hakkı Engin Esen

Mersin'in Yenişehir ilçesinde vatandaşlarla görüşürken, ilk dikkat çeken siyasi renklilik oluyor.

"CHP'nin dışında ben her tarafa oy veririm" diyen Gülnarlı Yörük amca ile yolsuzluk operasyonlarından yola çıkıp AKP'ye verip veriştiren üniversiteli genç aynı sokakları arşınlıyor.

Çoğu vatandaş gibi ismini vermek istemeyen amca, ilçede "kızı gibi doktor" olan MHP'li Can Müftüoğlu'nu, büyükşehirde de MHP'li Burhanettin Kocamaz'ı desteklediğini söylüyor.

Keza, "Müritler meşhur ya şimdi! Atatürk'ün askerleri, Cumhuriyet'in askerleri gereğini yapacak zannediyorum" diyen "Türk milliyetçisi" Halil Yalın'ı dinledikten hemen sonra, Kürt seçmenin desteğine sahip BDP'lilerin "barış" mesajlarını duymak mümkün.

Yalın, "Bu kutsal topraklara, bu vatanımıza, bu bayrağımıza sahip çıkılsın. Bu memleket, bu ülke, bu vatan bölünmesin" diye vurguluyor görüşünü.

O sırada, BDP'nin eş başkan adayları Sibel Yiğittekin ve Bedri Kuran'ın seçim aracı, Nevruz kutlaması için çağrı anonsu yaparak geçiyor.

Yolsuzluk iddiaları etkili mi?

Yenişehir Forum Meydanı'nda dolaşan emekli Mehmet Özalp, 17 Aralık'taki yolsuzluk operasyonlarıyla başlayan siyasi çekişme ve atışmaların seçim tercihlerine etkisini şöyle öngörüyor:

"Biraz kayma olacak ama olsa da, nedir biliyor musun, bir tanesi yiyordur, ikincisi de yiyemediğinin derdinde... İstedikleri kadar desinler ki 17 Aralık'tı, şuydu buydu! Tayyip Erdoğan'ın alternatifi yok."

Özalp'e göre çözüm, "muhtardan Cumhurbaşkanına kadar" kimseye 5 yıldan fazla görev verilmemesi olabilir. Özalp, "milliyetçi" olduğunu vurgularken, İşçi Partisi'nin politikalarının "hoşuna gittiğini" söylüyor.

Ev alışverişi için dolaşan başörtülü bir kadın, Özalp'i doğrularcasına, "Vallahi ben inanmıyorum yolsuzluk iddialarına. Benim tercihim aynı. Ben inanmıyorum yolsuzluk olaylarına; bu bir komplo yani" diyor.

Üniversiteli bir genç ise heyecanla atılıyor:

"AKP ülkemizi öyle bir hale getirdi ki artık; çalmanın meşrulaştığı, hırsızlığın artık insanların gözünde neredeyse iyi bir şey haline getirildiği bir duruma gelmiş durumda."

Ayın 25'inde önemli bir telefon görüşmesi kaydı yayımlanacağı iddiasını hatırlatan genç hızla sıralıyor görüşlerini:

"Artık ne çıkabilir! AKP seçmeni veya AKP'nin yarattığı bu siyasi ortam, onların bu kadar hırsızlıklarına rağmen, kendi dini değerlerine hakaret etmelerine rağmen, hâlâ muhafazakâr demokrat -kendi deyimleriyle- oyu; insanları yoksulluğa mahkûm ederek, bu yoksulluklarından faydalanarak sağladıkları oylar fark ettirmeyecek bu seçimlerde."

İlk defa oy kullanacağını söyleyen bir genç, yerel seçim olmasına rağmen bu iddiaların etkili olacağını belirterek, "Sonuçta AK Partili adaylar da mevcut düzenin başına geçecek. Partinin genel başkanının ya da Başbakanın bu duruma düşmesi rahatsız edici bir durum" diyor.

Yerel sorunlar

Bu gencin yerel seçimlerde adaylardan esas beklentileri ise yerel sorunların üzerine gidilmesi. Sel vakalarını hatırlatan genç, altyapının geliştirilmesi ve sahilin daha elverişli şekilde kullanılması gibi taleplerini sıralıyor.

"Yalnıcza seçim zamanı yolların yapılmaması gerekir" diye tepkisini ifade ediyor.

Görüştüğümüz ev hanımı da, ara sokakların yeterince temizlenmediğinden, doğal gazın her yere ulaştırılmadığından yakınıyor.

Emekli Özalp de, CHP'li Macit Özcan'ın 3 dönemdir Büyükşehir Belediye Başkanı olduğuna gönderme yaparak, "Memnun değiller, sevmiyorlar; partili, parti kazansın diye partiye veriyor oyunu... Çok arkadaşım öyle benim" diyor.

Özalp özellikle, raylı sistemin bir türlü Mersin'e getirilmemesine kızgın.

Telif hakkı Engin Esen

Merkez ve diğer ilçeler

İlginç olan, her seçmenin görüşlerini aktarırken, parti liderlerinin aksine, keskin söylemlerden kaçınması. Karşıt görüştekileri doğrudan hedef almaktansa, "yolsuzluk yapanlar", "sokaklarda kaçak tezgahlarda midye satanlar", "Mersin'de yıllardır yönetimde olanlar" gibi göndermelere başvuruyor seçmenler.

Merkez ilçelerden Yenişehir ve Mezitli'de CHP güçlüyken, Toroslar'da MHP ve BDP başlıca rakipler. BDP Akdeniz'de yönetimini sürdürmeye gayret ediyor.

Kıyı şeridinde ve Toroslar'a uzanan iç kesimdeki "uzak ilçelerde" yarış geleneksel olarak MHP ve AKP arasında.

Büyükşehir seçimlerine artık merkez dışındaki oyların dâhil olması, MHP'li eski Tarsus Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz'ın, 3 dönemdir başkanlık yapan CHP'li Macit Özcan karşısındaki şansını artırıyor.

Siyasi yelpazenin neresinde olursa olsun, Mersin'deki seçmenlerin yerel talepleri neredeyse aynı ifadelerle dile getiriliyor: Raylı sistemle trafik sorununa çözüm bulunması, sel baskınlarına kalıcı önlem alınması, sahil şeridinin düzenlenmesi hepsinin ortak istekleri.

Suriyeliler sorunu büyüyebilir

Diğer güney kentleri gibi Mersin de, Suriyeli göçmenlerin sığınak yerlerinden. Arap Alevilerin sakinleri arasında olduğu kentte bu durum, en azından şimdilik, pek yadırganmıyor.

Ancak 'çok zengin' ve 'çok fakir' olarak ayrıldıkları söylenen ve sayılarının "binlerce" olduğu iddia edilen Suriyeli göçmenlerin ancak yüzde 10-15 kadarının yasal olarak ikamet ettiği dile getiriliyor.

Aralarında asker kaçağı Aleviler, ordudan kaçan Sünniler, ayrıca Kürtler ve Hristiyanlar var.

Hem Mersin'in hem de bölge illerinin nabzını iyi tutan bir din adamı, yerel ekonomilerin bu kadar nüfusu "ememeyeceğini" belirterek, uzun vadede sosyal sorunlar yaşanabileceği uyarısı yapıyor. Bu kaygının yerinde olup olmadığını Adana, Hatay ve Şanlıurfa'da soracağım.