Niğde Valisi: Saldırganlar yabancı uyruklu

Telif hakkı hurriyet.com.tr

Niğde'nin Ulukışla İlçesi'nde silahlı üç kişi önce gaspettikleri bir kamyonetin sürücüsünü öldürdü, daha sonra da kendilerini izleyen güvenlik güçleri ile çatıştı. Çatışma sonucu bir astsubay ve bir polis hayatını kaybederken, Niğde Valisi Necmeddin Kılıç saldırganların yabancı uyruklu olduklarını açıkladı.

Anadolu Ajansı'na konuşan Necmeddin Kılıç, kendi ifadesiyle, "yabancı uyruklu üç teröristin" rutin yol kontrolü yapan jandarma görevlisine ateş açtığını söyledi.

Kılıç çatışma sonucu dördü er, ikisi uzman çavuş, ikisi astsubay sekiz askerin yaralandığını, iki askerin durumlarının da ağır olduğunu belirtti.

Niğde Valisi, "İki terörist, bir kaleşnikof ve iki el bombasıyla kaçmışlardı. Bunlar teröristlerle birlikte ele geçirildi. Araçtaki sırt çantasının içinde de 3 tabanca, 5 el bombası, 2 kaleşnikof, 2 susturucu, 3 kasatura, telsiz, batarya gibi teçhizatlar çıktı." dedi.

Saldırganlardan yaralanan ikisi yakalanırken, diğeri aranıyor.

Erdoğan: Terör eylemi

Sakarya'da lideri olduğu Adalet ve Kalkınma Partisi'nin (AKP) seçim mitinginde konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Niğde'deki olayın bir "terör eylemi" olduğunu söyledi.

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ise "Bana gelen bilgide Suriye notu var. Çok vahim. Seçim ortamını bulandırmak istiyor olabilirler." ifadelerini kullandı.

Doğan Haber Ajansı (DHA) ise hastaneye götürülen yaralı iki saldırganın Arapça konuştuğunun öğrenildiğini bildirdi.

Viyadükte çatışma

İddiaya göre, TSİ 11.00 sıralarında Ulukışla- Adana otoyolunun Gedelli Viyadüğü tünel çıkışında bir grup silahlı saldırgan, durdurdukları kamyonetin sürücüsünü öldürüp gasp etti.

Görgü tanıkları polise ihbarda bulununca, bölgedeki polis ve jandarma timleri, saldırganların bulunduğu kamyoneti takibe aldı. Kamyonet viyadükte durdurulmak istenince, saldırganlar uzun namlulu silahlar ile ateş açtı ve çatışma çıktı.

Olay yerinden geçen ve o anda güvenlik ekibinin içinde arama yaptığı bir otobüs de kurşunlara hedef oldu ve camları kırıldı. Yolculardan biri yaralandı.

Gasp ettikleri kamyonetle kaçan saldırganlardan biri de yaralı halde Ulukışla'da acil servise getirildi. Saldırganlar, sağlık çalışanlarını rehin alıp, arkadaşlarının tedavi edilmesini istedi. Bunun üzerine üzerine bölgeye çok sayıda polis ve asker sevk edildi, sağlık merkezi çembere alındı.

Saldırganlar teslim olmayınca burada da çatışma çıktı. Saldırganlardan ikisi yaralı olarak yakalanırken, biri ise kaçtı.

Gözaltındaki iki zanlının da Niğde'den Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne nakledileceği bildiriliyor.