AB Rusya'ya yeni yaptırımları tartışacak

Telif hakkı AFP

Avrupa Birliği liderleri Kırım'ı ilhak eden Rusya'ya karşı yaptırımları genişletmek amacıyla Brüksel'de toplanacak. Birliğin Rusya lideri Vladimir Putin'e yakın bazı siyasi ve askeri yetkililere de yaptırım uygulaması gündemde.

Brüksel'deki BBC muhabiri Matthew Price AB Zirvesi'nin sert tartışmalara sahne olmasının beklendiğini aktardı.

Price; AB'deki Batı Avrupa ülkerinin Rusya'ya karşı daha temkinli bir politika izlenmesinden yana olduklarını bildirdi.

AB Zirvesi, BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon'un Kırım krizine diplomatik çözüm çağrısıyla Moskova'yı ziyaret ettiği bir dönemde yapılıyor.

Rusya yanlısı güçlerin Ukrayna'nın Kırım'daki donanma merkezi dahil iki donanma üssünü ele geçirmesi sonrası bölgede gerginlik daha da arttı.

Ukrayna yönetimi, askerlerini ve onların ailelerini Kırım'dan geri çekmeye yönelik planlar hazırladıklarını açıkladı.

Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi Başkanı Andriy Parubiy askerleri "çabuk ve etkin" bir şekilde Ukrayna'ya çekmek istediklerini belirtti. Parubiy düzenlediği basın toplantısında, "Askerlerimizi ve ailelerini Kırım'dan çekmemizi sağlayacak bir plan geliştiriyoruz. Böylece çabuk ve etkin biçimde Ukrayna anakarasına dönebilecekler" dedi.

Rus vatandaşlarına vize yolda

Parubiy Ukrayna'yı ziyaret edecek Rus vatandaşlarına vize zorunluluğu getirmek için de çalışmalara başladıklarını belirtti.

Telif hakkı Reuters

Andriy Parubiy Ukrayna'nın Moskova'nın öncülüğündeki Bağımsız Devletler Topluluğu'ndan ayrılacağını, ABD ve İngiltere'yle ortak askeri tatbikatlara hazırlandıklarını vurguladı.

Kırımlı liderler son olarak bölgenin Rusya'ya katılmasını öngören anlaşmayı imzalamıştı.

Ukrayna, Avrupa Birliği ve ABD anlaşmayı tanımıyor.

Kırım'da geçen Pazar günü yapılan referandumda büyük çoğunluk Rusya'ya katılmayı seçmişti. Batılı ülkelerin tanımayı reddettiği referandum, Rusya yanlısı Ukrayna lideri Viktor Yanukoviç'in devrilmesi ve Batı yanlısı geçici yönetimin iktidara gelmesinden yaklaşık bir ay sonra yapılmıştı.

Telif hakkı BBC World Service

ABD ve AB hafta başında Rusya'ya yeni yaptırımlar uygulanmasını kararlaştırmıştı.

Ukrayna'daki kriz ise Yanukoviç'in Rusya ile ilişkileri geliştirme çabasıyla AB ile ortaklık anlaşması imzalamama kararı üzerine geçen yıl kasım ayında başladı.

O günden bu yana devam eden ve 80'den fazla kişinin ölümüne yol açan protestolar sonucu Yanukoviç 22 Şubat'ta Ukrayna'yı terk etti.

Bunun üzerine Rusya, Kırım'a müdahale etti, çoğu etnik Rusların oluşturduğu bölge fiilen Rus askerlerinin denetimine geçti.

Rusya'nın Karadeniz Donanması'nın merkezi de, Kırım'ın Sivastopol Limanı.