Paris'te 'vahşi yaşam' süren çocuklar

Telif hakkı v

Fransa'nın başkenti Paris'teki bir apartman dairesinde üç küçük çocuğun korkunç koşullarda yaşadığının tespit edilmesinden sonra Hint kökenli bir çift hakkında soruşturma başlatıldı.

Annenin 1 Ocak'ta bir kız çocuğu dünyaya getirmesinden sonra kayıtsız davrandığını gören hastane personelinin şüphelenmesinin ardından konu incelenmeye başlandı.

Daha sonra sosyal hizmet görevlileri Paris'in kuzeyindeki bir banliyöde bulunan dairede iki, beş ve altı yaşındaki üç erkek kardeşle karşılaştı.

Çocukların hayatları boyunca apartman dairesinin dışına adım atmadıkları sanılıyor.

İki büyük çocuğun gelişim sorunları olduğu, yürümekte zorlandıkları ve yetersiz beslendikleri görüldü.

Liberation gazetesine konuşan bir yetkili, çocukların şiltelerin üzerinde uyuduğunu, evde oyuncak bir yana herhangi bir başka mobilya olmadığını söyledi.

Dört çocuğun da bakımevine yerleştirildiği kaydedildi.

33 yaşındaki baba ve 27 yaşındaki anne gözaltına alındı.

Çocuk yardımı aldılar

Çocuk ihmaliyle itham edilen çiftin suçlu bulunması halinde 100 bin Euro para cezası ve yedi yıl hapisle cezalandırılabileceği belirtiliyor.

Çocukların okula gönderilmediği, aşılanmadığı ve herhangi bir tıbbi bakım görmediği vurgulandı.

İşsiz anne ve babanın devletten çocuk yardımı aldığı da belirtildi.

Çiftin Paris'in yoksul banliyölerinden Sein Saint Denis'teki apartmanın yedinci katında altı yıldır yaşadığı söylenirken, komşular çiftin çocuklarını hiç görmediklerini söyledi.

Liberation'a konuşan bir komşu, "Bazen babanın işe gitmek için çıktığını görüyordum ama çocukları hiç görmedim. Bazen çocuk gürültüleri, ağlamalar duyardım ama hepsi buydu" dedi.