Kayıp Malezya uçağı: Çin 'bazı cisimler' tespit etti

Telif hakkı Getty

Kayıp Malezya uçağını arama çalışmalarına katılan Çin'e ait bir uçak, deniz yüzeyinde "bazı cisimler" görüldüğünü bildirdi.

Resmi Haber Ajansı Xinhua, "iki büyük parça ile birkaç kilometreye dağılmış daha küçük beyaz parçalar" tespit edildiğini kaydetti.

Avustralya arama uçağının da iki noktanın yerini gördüğü ve bir arama gemisinin rotasını Hint Okyanusu'nun güneyine doğru çevirdiği belirtildi.

Malezya uçağı 8 Mart'ta Kuala Lumpur'dan Pekin'e uçarken 239 yolcusuyla birlikte kaybolmuştu.

Çeşitli ülkelere mensup 10 uçak, uydu görüntüleri ve radar yoluyla daha önce tespit edilen parçalara ulaşmak için bugün de Hint Okyanusu'nun güneyinde arama çalışmalarına devam ediyor.

Avustralya'nın batı kıyısındaki Perth kentinden kalkan uçaklar 70 bin kilometrekarelik bir alanı taramaya çalışıyor. Çalışmalara Avustralya ve Çin'e ait gemiler de katılıyor.

Telif hakkı BBC World Service

Fakat ABD donanmasına ait bir uçağın Çin uçağı mürettebatı tarafından görülen nesneleri bulamadığı ifade edildi.

Bölgede etkisini göstermesi beklenen kötü hava koşullarının arama çalışmalarını zorlaştıracağı bildiriliyor.

Bu arada Fransız yetkililer de uydudan alınan radar verilerinin, güney Hint Okyanusu'nda, mevcut arama bölgesinin 850 km kuzeyinde bazı nesnelerin varlığına işaret ettiğini söyledi.

ABD Pasifik donanma yetkilileri ise uçağın kara kutusunun yansıttığı sinyalleri tespit edebilecek aygıtların da tedbir olarak bölgeye gönderileceğini açıkladı.