Urla: 'Kaygan' merkez sağın oyunu ‘avlama’ mücadelesi

İzmir Urla, yerel seçim havasında. Ama Urla’nın adı, Türkiye’nin farklı kentlerine de yayılan HDP seçim bürolarına yönelik saldırılarla anılıyor.

CHP, MHP, DSP, AKP neredeyse tüm partilerin flamaları, afişleri ve adaylarının posterleri asılı sokaklarda. HDP’nin renkleri ise yalnızca ara sokaktaki seçim bürosuna asılı panoda görülüyor.

Telif hakkı ss

HDP İlçe Kurucu Eş Başkanı Ali Yıldırım’ın anlattıklarına göre, 23 Şubat’ta büro açılışı için henüz hazırlıklara başlanmadan toplanan bir grubun hakaretlerine sessiz kalmışlar.

Tepki vermemeleri üzerine grup, meydanda yerlerden taşları söküp HDP’lilere atmaya başlamış. Gerginlik yaşanmaması için 27 Şubat’a ertelenen açılış için de yaklaşık 500 arabayla Urla’ya gelen HDP’lilerden de güvenlik kaygıları nedeniyle yalnızca bir kısmının açılışa katılmasına izin verilmiş.

Yıldırım, olaydan sonra birçok sivil toplum kuruluşu, Mülki İdari Amirliği’ne gidip yaşanan saldırıdan ‘utanç duyduklarını, Urla’nın bu olmadığını’ bütün Türkiye’ye duyurmalarını isteyen bir talepte de bulunduklarını anlattı.

HDP Yönetim Kurulu Üyesi Seyid Ali Demirbaş, Urla’daki saldırının Aksaray, Fethiye, Ordu ve Giresun gibi farklı bölgelere de yayılmasını örnek göstererek ‘organize bir saldırı’ olduğunu söylüyor.

“BDP, öyle olmadığı halde Türkiyelileşmemiş bir Kürt milliyetçisi partisi gibi bir algı oluşturmuştu” diyen Demirbaş’a göre HDP’nin, ‘var olan yerleştirilmiş algıyı parçaladığı’ fark edilmeye başlandı...

HDPliler, olayın yalnızca Urlalılara mal edilmemesi gerektiğini, hepsinin bölgede farklı etnik gruplara mensup dostları olduğunu fakat refahı kurmanın siyasi partilerin sorumluluğunda olduğunu söylüyor. Saldırıdan sonra ise Urla’da herhangi bir siyasi partinin saldırıyı kınayan açıklamalarda bulunmamasına ise tepkililer.

Telif hakkı uu

Ailesinin Türkmen kökenli olduğunu belirten partinin Meclis üye adayı Gamze Kutlukaya da, daha önce kendisine yakın davranan çevresi tarafından “Ne işin var Kürtlerle, siz ülkeyi bölmek mi istiyorsunuz?” diye tepki almış. Ama bu tepkiyi, Urlalıların kendilerinden çok Türkiye’deki eğitim sisteminin bir sonucu olduğu görüşünde.

Urla İlçe Belediyesi Eş Başkan Adayı İsmail Aydın da hitap ettikleri kesimin diğer partilerden daha geniş olduğunu belirtip şöyle devam ediyor: “Eğer biz özgür ve demokratik bir seçim ortamı yaşasaydık, biz birinci parti olma iddiasını her zaman koruyan bir grubuz. Çünkü biz emek eksenli, inanç, cinsiyet ayrımı gözetmeyen ve çevreyi korumayı amaç edinen bir partiyiz.”

Urla’daki saldırı için MHP İlçe Belediye Başkan Adayı Hüseyin Aygün, parti olarak olayları yatıştırmaya çalıştıklarını, fakat halk arasında huzursuzluk çıkarıp bundan menfaat çıkarmak isteyenler olduğu görüşünde.

AKP’nin Urla seçim bürosunda görüştüğüm Selçuk Gürken ise saldırı için “Türkiye Cumhuriyeti yasalarına ve tüzüğüne uygun hareket etmedikleri, Türkiye bayrağı açmadıklarını” öne sürerek HDP’lilerin bazı değerlere saygısızlık ettiğini öne sürüyor.

Gürken’le konuşurken AKP’nin gençlik kollarında çalışan Mardinli Fatih “Yalnız Urlalıların tepkisi aşırı oldu. Ben yakıştıramadım” sözleriyle araya giriyor.

AKP bürosunda görüştüğüm Faik Tufan ise Urla’nın milliyetçi eğilimin geçmişten geldiğini şu sözlerle ifade ediyor:

“Burada yaralar çabuk açılır. Kıvılcım atacakları yeri çok iyi biliyorlar.”

Telif hakkı bbb

'Solda ayrışma sağ partilere yarıyor'

CHP’nin Urla’dan İl Meclis Üyesi Seyfettin Şen’e göre de geleneksel sağdan gelen Urlalılar arasında milliyetçi damar dönem dönem kabarıyor ve kaygan seçmen tabanı bu dönemlerde de MHP’ye eğilim gösteriyor.

CHP'li Şen, solda ayrımın Türkiye genelinde yine sola yaradığını, Urla’da ise merkez sağa yaradığı görüşünde.

Bu yerel seçimlerde Urla’yı çekişmeli ve solda ayrışmanın görüldüğü bir mücadele bekliyor. Zira ilçenin 15 yıldır belediye başkanlığı koltuğuna, önce ANAP daha sonra CHP’den oturan Selçuk Karaosmanoğlu, bu yılki seçimlerde aday gösterilmeyince DSP’ye geçti ve yarışa devam etme kararı aldı.

DSPli Onur Çatal, Karaosmanoğlu’nun ‘koltuk sevdasından’ değil, ‘hizmetlerin devamının sağlanabilmesi için’ tekrar aday olduğunu ifade ediyor.

CHP’nin Sibel Uyar’ı, AKP’nin de Ersan Eroğlu’nu aday gösterdiği Urla’da, merkezi seçmenin sağ partilere eğilim gösterdiği, sonradan yerleşenlerin ise daha çok genel merkeze bağlılıktan dolayı CHP’ye yakın olduğu konuşuluyor.

Yerel seçimlere günler kala Urla’da, partilerden ve parti liderlerinden çok adayların öne çıkarılıyor.

Seçimler ‘yerel’ fakat, HDP bürosuna ve HDPlilere yönelik saldırılar ile ardından ortaya atılan iddiaların Türkiye ‘geneli’nde yalnızca parti destekçileri arasında değil, farklı etnik bağlarından ötürü de bir ötekileştirme havasında seçime gidildiği görülüyor.