Bitlis'te bozulan seçim ittifakı ve Cemaat

Bitlis'te yerel seçimler öncesinde Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Milliyetçi Hareket Partisi (MHP), Büyük Birlik Partisi (BBP), Demokratik Sol Parti (DSP) ve Demokrat Parti (DP) işbirliği kararı almıştı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ise üç hafta önceki Niğde mitinginde bu işbirliğiyle ilgili olarak "Bu beşinin zaten toplam oyu yüzde 7,40. Çürük yumurtadan bir sağlam yumurta olmaz. Bunların hepsini bir araya getirin, bunlardan bir şey olmaz" diye tepki göstermişti.

Daha sonra Bitlis'te beş muhalefet partisinin ittifakının bozulduğu açıklandı.

Kentte Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP), Barış ve Demokrasi Partisi (BDP), CHP ve DP'li belediye başkan adayları ile seçim ittifakını ve Gülen Cemaati'nin Bitlis'te hangi partiye yakın durduğunu konuştuk.

AKP-BDP koalisyonu mu?

Demokrat Parti (DP) adayı Nihat Ceylan, MHP'nin birleşme teklifiyle geldiğini ve ittifak kararını kamuoyu ile paylaştıklarını, kendisinin adaylığı üzerinde anlaşmaya varıldığını söyledi.

Nihat Ceylan'a göre bazı siyasi partilerin genel merkezlerinin baskısı sonucu bozulan ittifak esasında "gizli bir şekilde devam ediyor."

Ceylan, Cemaat'in konumu ile ilgili sorumuza ise temkinli yaklaşarak, "Diğer siyasi partilere olduğu gibi Cemaat'e de nezaket ziyaretinde bulunduk. Ancak kime oy vereceklerini söylemediler. 'Biz siyaset yapmıyoruz, hizmet hareketiyiz. Hiçbir üyemizi de yönlendirmiyoruz' dediler" yanıtını verdi.

DP adayı AKP'nin Bitlis adayını partililerin bile istemediğinin altını çizdi ve ekledi:

"Sayın Başbakan neden Bitlis'te istenmeyen adayla seçime giriyorsunuz? Aklıma 'Acaba bölgede AK Parti ve BDP arasında gizli bir koalisyon mu var?' sorusu geliyor."

AKP adayı: Çirkin bir pazarlığa girmeyiz

Nihat Ceylan'ın sorusunu, Bitlis Belediye Başkanı ve AKP adayı Fehmi Alaydın'a sordum.

Alaydın'ın yanıtı, "(Nihat Ceylan) bizden milletvekili aday adayı oldu. Kabul edilmedi, sonra başka partiye gitti. İstikrarsız biri. Siyasi istikrarı olmayan bır adamın söylediklerini dikkate almıyorum. AK Parti'nin özellikle bu bölgede BDP'yle böyle çirkin bir pazarlığa girmesi mümkün değil." oldu.

Alaydın Cemaat ile ilgili soruma ise "17 Aralık operasyonundan önce bütün cemaatlerle normal görüşmelerim vardı. 17 Aralık'tan sonra da arada görüştük. Ancak 15-20 gündür görüşmedik. Cemaat'in içinde de sağduyulu insanlar var. Üstler kavga ederler ama alttakiler yine oy vermeleri gereken yere verirler." dedi.

BDP adayı: Birleşmeyi ciddiye almadık

BDP Bitlis Belediye Eş Başkan Adayı Nevin Daşdemir Dağkıran ise beş partinin birleşmesini ciddiye almadıklarını, bu partilerin oy potansiyellerinin belli olduğunu söyledi.

Bu partilerin bu saatten sonra AKP ile birleşmeleri halinde dahi Bitlis'te sonucun değişmeyeceğini vurgulayan Dağkıran, "Biz gücümücü halktan alıyoruz. Zaten yapılan koalisyon, başlamadan bitti." diye konuştu.

Dağkıran'ın Cemaat'in tavrına ilişkin soruma yanıtı ise "Biz BDP olarak çalışmalarımızı yürütüyoruz. Cemaat ile herhangi bir temasımız olmadı. Açıkçası hangi partiye oy vereceklerine dair bilgimiz yok." oldu.

CHP adayı: Cemaatin toplantılarına katılıyoruz

CHP Bitlis Belediye Başkan Adayı Kemal Uçar ise Türiye'de ikinci parti olduklarını, mantıklı her birleşmede olabileceklerini, seçim ittifakını MHP'nin istediğini belirtti.

"Artık kim ne vaad ettiyse kısa bir süre sonra koalisyonu bozduğunu açıkladı." diyen Uçar sözlerini şöyle sürdürdü: "Birleşme AKP veya BDP'ye karşı değil halka hizmet için yapıldı."

CHP adayı, Bitlis'te güçlü bir yapılanması olan Cemaat ile ilişkilerinin ne boyutta olduğu şeklindeki soruma yanıtı ise şu oldu:

"Biz cemaate gidip bize oy verin demedik. Ama cemaatin toplantılarına katılıyoruz."

İlgili haberler