Erdoğan ile Kılıçdaroğlu arasında Baykal kaseti gerilimi

Telif hakkı AP

Seçime bir kaç gün kala Başbakan Erdoğan’la ana muhalefet arasında Baykal kaseti gerilimi patladı.

Salı gecesi geç saatlerde Twitter üzerinden yayınlanan bir kayıtta Erdoğan’ın, dönemin ana muhalefet lideri Deniz Baykal’la ilgili bir kasedin sosyal medyaya sızdırılmasında rol oynadığı öne sürüldü.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Akhisar'da gazetecilerin soruları üzerine, olayı ABD’de Başkan Richard Nixon’ın istifasıyla sonuçlanan ve rakip partinin istihbarat servisi tarafından dinlendiğinin ortaya çıkmasıyla patlayan Watergate skandalına benzetti.

Derhal açıklama beklediklerini kaydeden Kılıçdaroğlu, "Başbakanlık koltuğunda oturan zatın süratle açıklama yapmasını bekliyorum. Ahlaksızlığın bu boyutu dünyanın hiçbir ülkesinde görülmemiştir. Zaten bu olayın faillerinin bugüne kadar ortaya çıkmamasının nedeni de budur. Asıl fail odur. Ahlaksızlığı bu boyuta getiren bir kişi başbakanlık koltuğunda oturamaz’’ dedi.

‘Bu kadar işsizlik ve yolsuzluk varken, Başbakan’ın yapacağı başka iş yok mu’’ sorusunu yönelten CHP lideri, ‘Bunları anlatırken bile utanıyorum, ama acaba o utanıyor mu? Onda ahlak var mı? Ahlak kırıntısı var mı merak ediyorum" diye konuştu.

Erdoğan: Kaydı kaldıran benim

Düzce mitinginde konuşan Başbakan Erdoğan ise, sabah danışmanlarının kendisini konu hakkında bilgilendirdiğini belirterek, ‘Malum Baykal’la ilgili bir olay vardı ya. Yahu bunu benim ayarladığımı söylüyorlar. Yine bir montaj. Ve Kılıçdaroğlu denilen ahlak yoksunu adam diyor ki, 'Açıklama yapsın.' Yahu neyin açıklamasını yapacağım? Bunu anayasayı müzakere ederken, bu sosyal medyaya düştüğü zaman onu kaldıran kim ya? Ben kaldırdım ben’’ dedi.

Baykal: Vahim bir kırılma

Seçim çalışmaları için bulunduğu Emirdağ’da gazetecilerin sorularını yanıtlayan Deniz Baykal ise, sızan kaydı ‘yepyeni bir tablo ve vahim bir kırılma’ olarak niteledi ve ‘izahat’ beklediğini söyledi.

Konunun Türkiye’de bir hukuk, demokrasi ve siyasi ahlak sorunu olduğunu vurgulayan Baykal, ‘Bu konu örtbas edilebilecek görmezden gelinebilecek ya da sıradan suçlamalarla inkar edilebilecek bir konu değildir. Bunun derhal aydınlığa kavuşturulması gerekiyor. Gereğinin yapılması gerekiyor’ diye konuştu.