Ankara'da 'en gergin' seçim

Telif hakkı AFP

30 Mart’taki yerel seçimlere sayılı günler kala seçimlerin “sabote edileceğine” ilişkin iddialar Ankara’da ortalıkta dolaşıyor. Adaylardan ardı ardına gelen “provokasyon” uyarıları ise gerginliği daha da tırmandırıyor.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, önceki gece Ülke TV’de yayınlanan Şeffaf Sandık programında, “Kemal Kılıçdaroğlu, Devlet Bahçeli, Mansur Yavaş ya da Mustafa Sarıgül’e bir suikast yapılabilir” iddiasını gündeme getirdi.

Gökçek’in bu iddiası tartışılırken dün de Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mansur Yavaş, “Ankara'da MHP ve CHP'yi birbirine düşürmek için provokasyon hazırlığı olduğu yönünde bilgiler geldiğini” açıkladı.

“100 kişilik silahlı bir ekibin Ankara'ya geldiğini, özellikle MHP'nin yönetiminde olan Etimesgut ve Gölbaşı'nda suikast ve provokatif eylemler yapılacağını” ileri süren Yavaş, ihbarın da “devletin önemli birimlerinden geldiğini” söyledi.

Yavaş: Daha önceki iddialar doğru çıktı

CHP Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mansur Yavaş, Dikmen’deki çalışma ofisinde sorularımızı yanıtladı.

“Daha önceki olaylarda da zaman bize ihbarlar geldi ve çoğu da doğru çıktı” diyen Yavaş, bilginin kaynağını ise açıklayamayacağını söyledi.

İddialarının belgeye dayanmadığını, “duyum” olduğunu kaydeden Yavaş; aynı kaynakların, geçen hafta İvedik Organize Sanayi Bölgesi’ndeki toplantıları sırasında yaşadıkları saldırıyı da önceden haber verdiklerini belirtti.

İhbarın sadece kendilerine değil, Milliyetçi Hareket Partisi’ne de (MHP) ulaştırıldığını, MHP’nin de kendi seçim bürolarını uyardığını bir “arkadaşlarından” duyduklarını aktaran Yavaş, “İhbar iki ayrı kaynaktan doğrulanmış oldu. Seçimin güvenliğinden endişeliyiz” dedi.

“Ek koruma istedim”

Melih Gökçek’in “suikast” iddialarını da anımsatan Yavaş, “Savcıların bir şey yapması, kendisini çağırıp bu bilgiler nedir diye sorması lazım. İktidar, tedbir almakla yükümlü.” dedi.

100 kişilik silahlı ekip ihbarıyla ilgili herhangi bir hukuki süreç başlatmadıklarını söyleyen Yavaş, ihbarla ilgili tedbir alınması için basın toplantısı yaptıklarını belirtti.

Önceki gün Sincan’da, CHP Sincan İlçe Başkanı ve yanındaki partililerin saldırıya uğrayarak bıçaklandıklarını belirten Yavaş, “100-150 kişilik palalı-sopalı” saldırganların olaya müdahaleye gelen polisleri de “kovaladıklarını” öne sürdü.

Yavaş, “Artık kimi kime şikayet edeceğiz bilmiyorum” diye konuştu.

Mansur Yavaş, “Gündem yaratıyor” eleştirilerine ise tepki gösterdi. Bu yöndeki sorumuza, “Saldırıyı biz mi organize ettik de gündem olacak? Sayın Gökçek bir gün evvel daha ağır ifadeleri söylüyor, biz duyumumuzu söylüyoruz. O zaman Gökçek gündem yaratıyor.” yanıtını verdi.

İddiaları gündeme getirdiği basın toplantısı sonrası Emniyet’ten arandıklarını belirten Yavaş, “ek koruma” talep ettiğini açıkladı.

Baro’dan seçim güvenliği merkezi

Ankara Barosu Başkan Yardımcısı Orhan Şimşek de 30 Mart’ta yapılacak yerel seçimlerin “en gergin seçim” olduğu şeklindeki yorumları destekliyor. Şimşek, “Türkiye Cumhuriyeti’nde benim hatırladığım ve üstatlarımın ifade ettikleri kadarıyla en gergin geçecek seçimler” diyor.

Seçimlerin hukuki zeminde ve güven ortamı içinde gerçekleşmesine katkı sağlamak için ‘Seçim Hukuku ve Güvenliği Merkezi’ kuran Ankara Barosu, 30 Mart günü 10 ayrı telefon hattından vatandaşların seçime ilişkin sorularına yanıt vermeyi planlıyor.

Sorularımızı yanıtlayan Ankara Barosu Başkan Yardımcısı Şimşek, ilk kez bir seçimde uygulanacak bu yönteme neden ihtiyaç duyduklarını ise “Bu yönde talepler geldiği için vatandaşların bağımsız, partilerüstü bir kurumun yardımına ihtiyaç duyacağını düşündük ve merkezi kurduk” diye açıklıyor.

30 Mart günü 10 hatlı telefonların başında avukatların bulunacağını söyleyen Şimşek, merkezlerinin gerek oy kullanma sırasında yaşanan sorunlar gerekse sayım aşamasında vatandaşlara, hukuki yardımda bulunulacağını belirtiyor.

Önceki yıllarda yapılan seçimlerde “oy pusulalarının çalındığı, şehrin genel çöplüklerinde yakıldığı” iddiaları aylarca gündemi işgal etmişti. Peki Baro’nun kurduğu bu merkez, ‘bu tür iddialarda nasıl tutum izleyecek?’

Şimşek, “bir partinin yanında yer alıyormuş gibi görünmemek için” kendilerinin direk müdahale etmeyeceklerini söylüyor ve ekliyor:

“Polisin müdahale etmesini sağlayacağız ama oraya polis müdahale edene kadar avukat arkadaşlarımız da gidecek.”

İlgili haberler