Avrupa Uluslar Ligi 2018'de başlıyor

Telif hakkı AFP

Futbolda son dönemde milli maçların cazibesinin azaldığını düşünen Avrupa Futbol Federasyonları Birliği (UEFA) kıta çapında yeni bir turnuva organize edilmesini kararlaştırdı.

Bugün Kazakistan'da toplanan UEFA Kongresi'nde, oy birliği ile alınan karar ile iki yılda bir yapılacak "Uluslar Ligi" organizasyonuna onay verildi.

Eylül 2018'de başlayacak Uluslar Ligi'nde karşılaşmalar, hazırlık maçları için tahsis edilen günlerde oynanacak.

54 ülke UEFA sıralamasındaki yerlerine göre dört ayrı kategoride mücadele edecek.

Turnuvanın detayları henüz tamamen netleşmedi.

Ancak mevcut planlara göre ilk kategorideki 12 takım dört ayrı grupta mücadele edecek. Grup birincileri yarı finalde, bu maçların galipleri de finalde karşı karşıya gelecek.

Her kategoride küme düşme olacak. 14'er takımın mücadele edeceği alt kategorilerde finali kazananlar bir üst kategoriye yükselecek.

Turnuva bugün başlasaydı ilk kategoride mücadele edecek ülkeler İspanya, Almanya, Hollanda, İtalya, İngiltere, Portekiz, Yunanistan, Rusya, Bosna-Hersek, Ukrayna, Fransa ve Hırvatistan olacaktı.

UEFA sıralamasında 21. sırada bulunan Türkiye ise şimdilik ikinci kategoride mücadele edecek ülkeler arasında bulunuyor.

Yarı final ve final maçları tarafsız sahada

Uluslar Ligi'nde yarı final ve final maçları Haziran 2019'da ve tarafsız sahada oynanacak.

Dört kategoride birinci olacak dört takım doğrudan EURO 2020'ye katılma hakkı kazanacak. Bu turnuvaya katılacak diğer 20 takım ise her zamanki gibi eleme maçları sonunda belirlenecek.

24 takımın katılacağı EURO 2020'de maçlar Avrupa çapında 13 ayrı kentte oynanacak. Türkiye de turnuvanın yarı final ve final maçlarına İstanbul'da ev sahipliği yapmak istiyor.

BBC spor muhabiri Alex Capstick, gelecekte Dünya Kupası'nda Avrupa'yı temsil edecek takımların bazılarının da Uluslar Ligi maçları sonucu belli olabileceğini aktardı.

İlgili haberler