Ankara yarışında düğümü ülkücüler mi çözecek?

Telif hakkı hurriyet.com.tr

Yerel seçimlere saatler kala Ankara'da Adalet ve Kalkınma Partisi ile Cumhuriyet Halk Partisi arasındaki yarış başa baş görünüyor; düğümü ise ülkücülerin çözeceği anlaşılıyor.

2009 yerel seçimlerinde AKP'li Gökçek, oyların yüzde 38,5'ini alarak ipi göğüslerken en yakın takipçisi CHP yüzde 31,5 oy oranını yakalayarak çok da büyük olmayan bir farkla seçimi kaybetmişti.

Yine 2009'da MHP, bugün CHP'den aday olan Mansur Yavaş'la seçimlere girmiş ve yüzde 29,6 alarak Ankara'da tarihinin en yüksek oy oranına sahip olmuştu.

AKP'nin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Melih Gökçek'in önceki seçimlerde ipi göğüslemesine ülkücü oyların katkısı biliniyor.

Ancak bu kez ülkücülerin oylarına hem CHP'nin hem de MHP'nin talip olması, Gökçek'in zorlanacağı yorumlarına neden oluyor.

Ülkücü kesimi yakından tanıyan isimler, her iki adayın "ülkücü" geçmişlerini her fırsatta duyurmalarını seçimin kılpayı buna bağlıyor.

Yine aynı isimler, "ülkücü geçmişin" bu seçimde daha da önemli olduğu vurguluyor. Çünkü 30 Mart'ta merkez ilçeler dışındaki ilçelerin oylarının galibi belirleyeceği savunuluyor.

Seçmen sayıları merkez ilçeler kadar büyük olmasa da ilk kez oy verecek Şereflikoçhisar, Polatlı gibi birçok ilçede ülkücülerin güçlü olduğu biliniyor.

Telif hakkı n

Ülkücüler ne düşünüyor?

Eski Ülkü Ocakları Derneği Genel Başkan Yardımcısı Şenol Uğurlu, bir internet sitesinde, Yavaş'ın CHP'den aday olması sonrası "CHP'ye oy verecek ülkücüler mutlu olacak mı" diye sormuştu.

Biz de bu soruyu kendisine soruyoruz.

Uğurlu, "Kader dediğimiz şey karar verme anıdır" diye söze başlıyor ve AKP iktidarının politikalarını eleştiriyor.

Uğurlu, "Bir milletin gözyaşı döktüğü bir manzarada sizin gözyaşınızın hiçbir önemi yoktur. Ülkücüler mutlu olmayabilir ama Türk milleti Ankara'da, Mansur Yavaş'la bir hareket başlatacaktır.

AKP iktidarına ve onun kurduğu o büyük korku imparatorluğu kalesinde, surda bir gedik açacaktır inancıyla Mansur Yavaş'ı destekliyorum" diye yanıtlıyor.

Uğurlu, hala MHP üyesi olduğunu söylüyor. Çankaya'da oturduğunu belirten Uğurlu, ilçesindeki oyunu ise MHP'ye vereceğini aktarıyor.

Yine Çankaya'da oturan ve ilçesindeki oyunu Büyük Birlik Partisi'ne vereceğini söyleyen eski Ülkü Ocakları Derneği Genel Başkanı Lütfü Şehsuvaroğlu da büyükşehir seçiminde Yavaş'ı desteklediğini belirtiyor.

Uzun uzun yerel seçimlerin neden önemli olduğunu anlatan Şehsuvaroğlu, Yavaş'a oy vermesinin bir başka gerekçesinin ise "vasiyet"ten kaynaklandığını aktarıyor.

Şehsuvaroğlu, helikopter kazasında hayatını kaybeden eski BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nun, vefat etmeseydi eğer 2009 seçimlerinde bir basın toplantısı yaparak, o zaman MHP adayı olan Yavaş'ı desteklediklerini açıklayacağını ileri sürüyor.

Şehsuvaroğlu, Türkiye'nin ihtiyacı olan gelecekti yeni zihinsel açılımlar için ve "emanete hürmet bakımından" oyunun Yavaş'a vereceğini söylüyor.

Gerek Uğurlu gerekse de Şehsuvaroğlu, Gökçek'in ülkücü geçmişi olmadığını öne sürüyor. Şehsuvaroğlu, "Bir insan birkaç kimliğe birden bürünebilir. O, insanın kendi sorunudur" diyor.

Keçiörenliler kime oy verecek?

Ankara'da, gerek MHP gerekse de BBP'li yöneticiler kabul etmeseler de ülkücü seçmenin, "Keçiören'de Altınok, Ankara'da Altı Ok" sloganı attıkları konuşuluyor. Eski Ülkü Ocakları Derneği Başkan Yardımcısı Şenol Uğurlu da bu söylentiyi doğruluyor.

Ülkücüler, bir bütün gibi mesaj verseler de oylarının bölüneceğine kesin gözüyle bakılıyor.

Peki, Keçiörenli seçmen ne diyor? Bu sorunun yanıtını aramak için Keçiören Belediyesi'nin hemen yakınındaki bir parkta oturan seçmenlere tercihlerini soruyorum.

Behzat Aksu, CHP'li olduğunu söylüyor, "Ama CHP'den hiçbir yardım görmedim. AKP'den her şeyi gördüm. Turgut Bey'in zamanında onun da yardımlarını gördüm. Seçim gününe kadar şu an desek yalan söyleriz" diyor.

Büyükşehirde oyunu kime vereceğini sorduğum Aksu, "Melih Gökçek'in yardımlarını gördük. Kömür yardımı alıyorum. Allah razı olsun" diye yanıt veriyor.

Bir dönem oyunu AKP'ye verdiğini ama "yolsuzluk iddiaları" nedeniyle şimdi vermeyeceğini söyleyen Haşim Ağıl ise bu kez "Keçiören'de Turgut Altınok, Ankara'da Altı Ok" diyor.

Iraz Ayar da "yolsuzluk iddialarının" oyunu etkilediğini söylüyor. 'Daha önce AKP'ye verdiniz, şimdi başka parti mi' sorumu ise biraz düşündükten sonra "Ben nereye vereceğimi biliyorum. Orası bana kalsın" diye yanıtlıyor.

Yine aynı parka dinlenen Adnan Orhan, 17 Aralık ve Çözüm sürecinin oyunu etkilemediğini söylüyor, "Hem Ankara'da hem de Keçiören'de iktidar partisine vereceğim" diyor.

Parkta çok sayıda genç de oturuyor. Mikrofonu uzatıyorum ama hiçbiri konuşmak istemiyor.

İlgili haberler