BM: Suriye'ye hala yardım ulaştırılamıyor

Telif hakkı AFP

Birleşmiş Milletler, geçen ay Güvenlik Konseyi'nde alınan insani yardım malzemelerinin dağıtımını arttırma kararına karşın milyonlarca Suriyeli'nin durumunda bir gelişme olmadığını açıkladı.

BM İnsani Yardım Koordinatörü Valerie Amos, bu durumun sorumlusunun büyük ölçüde Suriye lideri Beşar Esad yönetimi olduğunu söyledi.

Amos Suriye yönetimini "keyfi ve gayrimeşru " bir şekilde yardım konvoylarının geçişlerini reddetmekle suçladı.

Amos cinsel şiddet de dahil olmak üzere şiddet olaylarının arttığını vurguladı.

Suriye yönetimi Amos'un suçlamalarına yanıt vermedi.

Ancak Suriye rejimi en az ulaşılabilen yerlere gıda ve tıbbi yardım malzemesi ulaşması için elinden geleni yaptığını savunuyor.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi geçen ay, çatışmanın tüm taraflarına yardım malzemelerinin geçişine engel olunmaması çağrısı yapan bir karar almıştı.

Telif hakkı Getty

Valerie Amos, "Milyonlarca umutsuz insanın durumunda bir gelişme olmadı. Aslında son dört haftadır çok sayıda insanın öldüğü ve yaralandığı şiddet olayları arttı" dedi.

Amos 22 Şubat'tan bu yana sadece Şam bölgesindoe 300 cinsel şiddet vakasının kayıtlara geçtiğini vurguladı.

Amos 175 bin kişinin hükümet güçleri, 45 bin kişinin de muhalif güçler tarafından kuşatma altında tutulduğunu ve bu bölgelerdekilerin sadece yüzde altısına yardım ulaştırılabildiğini belirtti.

Valerie Amos Güvenlik Konseyi'nin talebine karşın, varil bombası kullanımının sürdüğünü ve sivillerin üzerine topçu ateşi açılmaya devam edildiğini vurguladı.