Ukrayna krizi: Yanukoviç Kırım' 'trajedisi'ni kınadı

Telif hakkı AP

Ukrayna'nın devrik Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç, Rusya'nın Kırım'ı ilhakını 'trajedi' olarak niteledi.

AP haber ajansına ve Rus NTV kanalına konuşan Yanukoviç Kırım'ın bir gün yeniden Ukrayna'ya katılmasını umut ettiğini söyledi.

Aylar süren protestoların ardından Yanukoviç şubatta Kiev'i terk ederek Rusya'ya kaçmıştı.

NATO'nun Avrupa komutanı, Rus askerlerinin bir emri takiben 12 saat içinde Ukrayna'ya girebilecek konumda olduğunu söyledi.

Moskova'nın son günlerde Ukrayna'nın doğu sınırına onbinlerce asker yığdığı düşünülüyor ve bu durum Kiev'de ve Batı'da endişeyle izleniyor.

'Putin'i iknaya çalışacağım'

Geçen ay Kırım'da yapılan ve Kiev'in ve Batı'nın yasa dışı olarak nitelediği tartışmalı referandumun ardından Rusya, Ukrayna'nın güneyinde bulunan ve nüfusunun çoğunluğu etnik Ruslardan oluşan yarımadayı ilhak etmişti.

Yanukoviç, Kırım'ın Ukrayna'ya geri verilmesi konusunda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i ikna etmeye çalışacağını belirtti.

Kırım'ı "büyük bir trajedi" olarak niteleyen Yanukoviç, onu mümkün olduğunca bağımsız ama Ukrayna'nın bir parçası kılacak bir yol arayışına girilmesi gerektiğini kaydetti.

Telif hakkı AP

Yanukoviç, iktidarda kalmış olsaydı, Ukrayna'nın Batı yanlısı yeni liderlerine "bir tür tepki" olarak tanımladığı referandumu bir şekilde engellemiş olacağını söyledi.

Yanukoviç ayrıca Kiev'deki hükümet karşıtı gösteriler sırasında 100'den fazla kişinin ölmüş olmasından muhalefeti sorumlu tutarak kendisinin ateş etme emri vermediğini ifade etti.

Ukrayna'da protestolar Yanukoviç'in Rusya ile ilişkilerini geliştirmek amacıyla AB ile ortaklık anlaşması imzalamayı reddetmesi üzerine başlamıştı.

'Endişe verici'

Reuters ve Wall Street Journal ile yaptığı bir mülakatta Avrupa Komutanı General Philip Breedlove, Rusya'nın Ukrayna'nın doğu sınırına yaptığı askeri yığınağı "inanılmaz derecede endişe verici" olarak niteledi.

General "Bu çok büyük, kapasite sahibi ve çok hazır bir güç. Harekete hazır olduğunu ve emir alması durumunda hedefine üç-beş saat içinde ulaşabileceğini düşünüyoruz." dedi.

NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, Moskova'nın Kırım'ı ilhakını Avrupa güvenliğine en büyük tehdit olarak tanımladı.

NATO üyesi ülkelerin dışişleri bakanları Rusya ile tüm pratik sivil ve askeri işbirliğini askıya aldıklarını açıkladı.

Brüksel'de toplantı halinde olan NATO mensubu 28 ülkenin bakanları, Doğu Avrupa'daki üyelerine teminat olarak Baltık ülkelerinde daimi askeri üsler kurma seçeneğini de değerlendiriyor.

İlgili haberler