Adana'da yasa dışı dinleme operasyonu

Yasa dışı dinlemelere yönelik soruşturma kapsamında Adana’da aralarında bazı emniyet görevlisinin ikametlerinin de bulunduğu adreslerde arama yapıldı.

Anadolu Ajansı konuyla ilgili haberinde, yasa dışı dinlemelere yönelik soruşturma kapsamında bazı adreslere arama yapıldığını, bu adreslerden bazılarının emniyet görevlilerine ait olduğunu bildirdi.

Doğan Haber Ajansı, operasyonda ‘Emniyet Müdür eski Yardımcısı İsmail Bilgin ile Şube Müdürü Ertuğrul Yetkin'in de bulunduğu sekiz polisin, evlerinde arama yapılarak gözaltına alındığını’ duyurdu.

İhlas Haber Ajansı ise haberinde aramaların, sekiz emniyet mensubunun ‘evlerinde ve makamlarında yapıldığını’ bildirdi.

Yasa dışı dinlemeler yer seçimlerin hemen öncesi ve yerel seçim döneminde önemli bir siyasi gündem maddesi haline gelmişti.

İlerleyen saatlerde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan AKP'nin TBMM'deki grup toplantısında şunları söyledi:

"30 Mart’ta vatana ihaneti tescillenen paralel yapı ile mücadele için milletimiz bize yetki verdi. Bu ihaneti asla unutmayacağız. Bu noktadaki hukuk mücadelemizden taviz vermeyeceğiz. Sorumluların hepsi hukuk önünde hesap verecek. Ancak kendi paralel yargıları önünde değil, milletin yargısı önünde hesap verecekler."

"İnsanların iffetini, namusunu ve aile yaşantısını kurdukları kurtlar sofrasına meze yaptılar. Ellerinde ne varsa üzerimize fırlattılar… Utanmadan arzuladıkları gibi bir balkon konuşması beklediler. Tüm hakaretleri ve iftiraları sineye çekecektik. Bizden her şeyi unutmamızı bekliyorlar. Boynumuzu yere eğmiyoruz ve eğmeyeceğiz… Hiç kimsenin yaptığı yanına kar kalmayacak."

Hükümet cephesinden yapılan açıklamalarda bu tür dinlemelerin 'paralel yapı' olarak adlandırılan ve Gülen Cemaati'ne mensup kişiler tarafından gerçekleşirildiği belirtilmişti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan konuyla ilgili açıklamalarında soruşturma sinyali vermişti.

İlgili haberler