BBC editörü: Gazetecilik güvenli bir meslek değil

Gazetecilik, üstelik iyi gazetecilik hiçbir zaman güvenli bir meslek olmadı. Zaten olması da gerekmiyor.

İktidardakilere zor sorular sormak veya gerçeğin ne olup bittiğini öğrenmeye çalışmak tehlikeli olabilir.

Bu işi yapanlar hangi riskleri göze aldıklarını bilerek ve içlerinden gelerek yapıyorlar.

Yine de bu, öldürülen ve hapse atılan gazeteciler hakkındaki haberlere aldırış etmeyeceğimiz anlamına gelmiyor.

Gazeteciler, şakacı ve fazla mütevazı olur, kendilerini veya işlerini çok ciddiye almazlar. Fakat yaptıkları toplumun sağlıklı işleyişi için önemlidir.

Bir ülkenin gelişimi için, hareketli, rekabetçi ve doğru haber akışı şarttır.

Gazetecilerin sırf rahatsız edici doğruları söyledikleri için hapse girdikleri veya öldürüldükleri çok ülke var.

Rusya uzun zamandır bu ülkeler arasında yer alıyor. Geçtiğimiz yıldan itibaren Mısır da bu ülkeler arasına giriyor gibi.

Afganistan'da gazetecilere saldırı

BBC çalışanları, Mısır’da yargılanan El Cezire mensubu meslektaşlarına destek için ‘bir dakika sessizlik’ eylemi yaptı.

Geçtiğimiz günlerde Afganistan’da polis üniformalı bir kişinin saldırısına uğrayan Associated Press muhabiri ve fotoğrafçısı da yine BBC çalışanlarınca anıldı.

Telif hakkı none

Afganistan’daki gazeteciler seçim hazırlıkları hakkında haberler yapıyordu. Fotoğrafçı Anja Niedringhaus öldürüldü, muhabir Kathy Gannon ise ağır yaralandı.

Saldırgan polis memuru muhtemelen iki Batılı kadının görünüşlerinden ve alışık olmadığı tavırlarından rahatsız oldu. Olay, yıllar boyu gazetecileri korumak için elinden geleni yapan Afgan hükümetinin bir hatasından kaynaklanmıyordu.

El Cezire çalışanları ile ilgili durum ise tamamen farklıydı. Peter Greste, Muhammed Fadıl Fehmi ve Bahir Muhammed başarılı ve seçkin gazeteciler.

Bu gazetecilerin tutuklanması, Kahire ve farklı bölgelerdeki uzmanlar tarafından, Mısır’daki çekişmeli siyasi ortam hakkında haberler yapan gazeteciler üzerinde baskı oluşturma amaçlı siyasi bir hareket olarak görülüyor.

El Cezire’nin Mısır’da büyük bir itibarı var ve yayınları, kendi ülkelerindeki kaynaklar tarafından elde edemedikleri dengeli ve doğru bilgiye ulaşmak isteyen çok sayıda kişi tarafından da takip ediliyor.

Üç gazetecinin tutuklanmasıyla Mısır hükümetinin, El Cezire’nin itibarını Mısır’daki izleyici kitlesi önünde karalamaya çalıştığı iddia ediliyor. Hükümetin ayrıca bu tutuklamalarla, Müslüman Kardeşlerin faaliyetleri hakkında tarafsız haber yapmak isteyenleri de ‘güvenli şekilde çalışamayacakları’ konusunda uyardığı öne sürülüyor.

Mısır hükümeti 29 Ocak’ta, aralarında Peter Greste, Muhammed Fadıl Fehmi ve Bahir Muhammed’in de bulunduğu 20 El Cezire çalışanını gazeteci, "haberleri çarpıtmak" ve "Mısır’ın ülke dışındaki itibarını zedelemekle" suçluyor.

Telif hakkı Reuters

Suçlamalar, El Cezire’nin Müslüman Kardeşler üyeleriyle kurdukları veya kurmadıkları bağlantılar nedeniyle yöneltiliyor.

Demokratik yapıya sahip hükümetlerin ve BM İnsan Hakları Komisyonu gibi kuruluşların çoğu, Müslüman Kardeşler hakkındaki yapılacak adil ve dürüst haberciliği tamamen kabul edilebilir ve profesyonel bulur.

Dünya çapındaki özgür gazeteciler de bu algıyı destekler.

"Yaşananlar maskaralık"

Bir grup hakkında haber yapmanın, o gruba yakınlık kurmak anlamına geldiği algısı yerleşik bir hükümete yakışmayacak bir algı.

Peter Greste’nin hâkime “Müslüman Kardeşlerle bir bağım olabileceği algısı gerçekten mantık dışı” demişti.

Mısır’daki yetkililer de bunu bilmeli. Gazetecileri serbest bırakmayı reddeden hakimin de benzer düşünceye sahip olacağını umuyor olabilirsiniz.

Eninde sonunda bu üç gazeteci de serbest bırakılacak ve diğer El Cezire çalışanları üzerindeki tehdit de kalkacak.

Eğer durum böyle sonlanacaksa, o zaman tüm bu yaşananlar, yabancı ve Mısırlı gazetecileri ürkütme amacı güden, gelecekte Müslüman Kardeşlerle hiçbir bağları olmaması konusunda uyaran ve gereksiz yere uzayan bir maskaralıktan ibaretti.

Peter Greste’yi Afganistan’da beraber çalıştığımız yıllar öncesinden beri tanır ve severim. Onun gibi gazeteciler haber yaparken kendilerini "önemsiz" görür ama yine de işlerini en iyi şekilde yaparlar çünkü daha iyi bir dünya için doğru, adil ve dürüst haberciliğin şart olduğunu bilirler.

BBC çalışanları binalarının dışında Peter Greste, Muhammed Fadıl Fehmi ve Bahir Muhammed için bir dakika sessizlik eylemi yaparak dayanışma gösterdiler.

Üç gazeteciyi yargılayan Mısır’ın dünya çapında itibarı zedelendi. Ama zarar El Cezire’den değil, Mısır hükümetinin kendisinden geldi.

İlgili haberler