Kemal Kılıçdaroğlu'na yumruklu saldırı

Telif hakkı AFP

TBMM'de, ziyaretçi olduğu sanılan bir kişi Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na saldırdı. Saldırgan CHP liderinin yüzüne yumruk attı.

Saldırıya tanıklık eden Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Muş Milletvekili ve Ağrı Belediye Başkan Adayı Sırrı Sakık BBC Türkçe’ye olay anını şöyle aktardı:

“Bizim grup toplantımız dağılmışken biz dışarı çıktık ve Sayın Kılıçdaroğlu'yla karşılaştık, hal hatır sorduk. Seçimlerden dolayı geçmiş olsun temennilerinde bulundu ve o an saldırıya maruz kaldı.”

Sakık, Meclis güvenlik birimlerinden aldıkları bilgiye göre saldırganın Erzurum nüfusuna kayıtlı ve Alperen Ocakları üyesi olduğunu aktardı.

CHP İstanbul Milletvekili Aydın Ayaydın ise BBC Türkçe’ye saldırganın isminin Orhan Övet olduğunu söyledi.

Saldırganın 50’ye yakın sabıkasının bulunduğunu belirten Ayaydın, “2005 yılında uyuşturucu kullanımı ve ticaretinden, 2012’de ise adam yaralamaktan tutuklanmış. Bizim ilk izlenimimiz bu olayı bireysel olarak düşünmediği ve arkasında birilerinin olduğu yönünde” dedi.

Saldırganın çevredekiler tarafından linç edilmek istendiğini söyleyen Sırrı Sakık ise linç girişimini önlemek için müdahale ettiğini söyledi. Saldırıyı kınayan Sakık “En güvenli yer olması gereken Meclis'te dahi can güvenliğimiz yok” diye konuştu. Sakık saldırganın “Kafama koydum geldim, bu vatan hainine saldırıda bulundum” dediğini aktardı.

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkan Yardımcısı Remzi Çayır da "Kemal Kılıçdaroğlu'na yapılan saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Şahsın Alperen Ocakları ile alakası yoktur. Ortamı karıştıracak provakatif eylemlerin partimiz ve ocağımızla alakası olamaz" şeklinde konuştu.

Hurriyet.com.tr’de yer alan habere göre polis saldırganı Meclis içindeki kadın kuaförüne kaçırdı. Haberde CHP'li milletvekilleri, grup başkanvekilleri ve idare amiri Malik Ecder Özdemir'in saldırganın olduğu kuaföre girmek için kapıları yumrukladığı belirtildi.

Başbakan kınadı

Telif hakkı DHA

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP lideri Kılıçdaroğlu'na yapılan saldırıyı kınadı. Erdoğan, "Şiddetle kınıyorum, geçmiş olsun telefonu açacağım. Demokrasilerde bu yol tevessül edilecek bir yol değil. Şiddeti tasvip etmemiz mümkün değil" diye konuştu.

Adalet ve Kalkınma Partisi'nden (AKP) yapılan açıklamada da "Yapılan saldırıyı kınıyoruz. Olayın bir an önce aydınlatılarak faillerinin yüce yargıya teslim edilmesini diliyor; bu saldırıyı aynı zamanda demokrasiye, fikir özgürlüğüne yapılmış bir saldırı olarak görüyoruz" denildi.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek saldırının “üzücü” olduğunu söyledi ve Kılıçdaroğlu'nu Meclis'teki makamında ziyaret etti.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) lideri Devlet Bahçeli Kılıçdaroğlu'nu arayarak geçmiş olsun dileğinde bulundu.

Sükünete davet

Durumu iyi olan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ise kendisine yönelik saldırının ardından, partisinin grup toplantısında konuştu.

Kılıçdaroğlu, "Herkesi sükunete davet ediyorum. Demokrasi yolu engellerle doludur. Bu CHP liderine yapılan ilk saldırı değildir. Bir tek hedefimiz var. Bu ülkeye sağlıklı bir demokrasiyi ya getireceğiz ya getireceğiz" dedi.

CHP internet sitesinden saldırıyı kınadı.

Partiden yapılan açıklamada, "Bu ve benzeri faşizan, alçakça saldırılar kimden gelirse gelsin, hangi tetikçi tarafından gerçekleştirilirse gerçekleştirilsin Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu önderliğindeki özgürlükler, birlik, barış, kardeşlik, aş, iş ve demokrasi mücadelemizi engelleyemez" denildi.

İlgili haberler