Ukrayna: İşgal edilen polis merkezine operasyon

Telif hakkı n

Ukrayna güvenlik güçleri, Cumartesi günü doğudaki Sloviansk kentinde polis merkezini ele geçiren Rusya yanlısı silahlı kişilere karşı operasyon başlattı.

İçişleri Bakanı Arsen Avakov, çatışmada bir polis memurunun öldüğünü, karşı tarafın da kayıpları olduğunu söyledi.

Saviansk ve en az dört başka kentte Rusya yanlılarının benzer saldırılara giriştiği belirtiliyor.

Avakov, Facebook sayfasında "terörist" olarak nitelediği bu gruplara karşı "tüm güvenlik birimlerinin katılımıyla" operasyon başlatıldığını söylemişti.

Rusya, Doğu Ukrayna'da güç kullanılmasının bu hafta sonunda krize çözüm amacıyla başlaması planlanan görüşmeleri baltalayacağı uyarısında bulunmuştu.

ABD, Ukrayna'daki olayları Rusya'nın kışkırttığını söylüyor. Kremlin iddiayı reddediyor.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Kiev Hükümeti'nin ülkenin kaderini eline alma sorumluluğunu gösteremediğini savundu.

Amerikan Yönetimi, Rusya tarafından desteklenen güçlerin Kiev hükümetinin otoritesini zayıflatmak için örgütlü bir çaba içine girdiklerini söylüyor.

Telif hakkı n

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Rusya'nın "gerilimi düşürememesi" ve Ukrayna sınırındaki askerlerini geri çekmemesinin "ilave sonuçları" olacağını belirtti.

Cenevre görüşmeleri

İsviçre'nin Cenevre kentinde Ukrayna, Rusya, ABD ve Avrupa Birliği'nin katılımıyla yapılacak görüşmeler Perşembe günü başlayacak.

Cumartesi günü silahlı kişiler, doğudaki Sloviansk, Kramatorsk ve Druzhovka kentlerinde polis karakolları ve bazı resmi binaları ele geçirmişti.

Sloviansk ve Kramatorsk'ta otobüslerle gelen kamuflaj kıyafetleri içindeki kişilerin polis binalarına saldırdığı belirtildi.

Rusya yanlısı göstericiler, bölgesel başkent Donetsk'in idari merkezi olan bir binayı yedi gündür işgal ediyor.

İlgili haberler