Snowden belgelerini yayımlayan Guardian ve Washington Post'a Pulitzer ödülü

Telif hakkı AP

Eski istihbarat görevlisi Edward Snowden’ın sızdırdığı ABD’ye ait gizli belgeleri yayımlayan The Guardian ve Washington Post gazeteleri, ABD’nin en saygın ödüllerinden Pulitzer ödülünün sahibi oldu.

ABD Ulusal Güvenlik Kurumu (NSA) eski çalışanı Edward Snowden, ABD’nin telefon konuşmaları ve internet üzerinden yapılan iletişimi takibe aldığını ortaya çıkarmış ve bu belgeler The Guardian ve Washington Post gazetelerinde yayımlanmıştı.

Pulitzer ödülü komitesi 'kamu hizmeti' dalında ödüle layık gördükleri Guardian gazetesinin haberleriyle, 'güvenlik ve özel hayat konusunda, hükümet ile halk arasındaki ilişkinin tartışmaya açılmasına yardımcı olduğunu’ söyledi.

Komite, Washington Post gazetesinde yer alan haberler için de “ifşaatların, ulusal güvenlik konusunda nasıl daha geniş bir çerçeveye yerleştiğini halkın anlamasına yardımcı olan güvenilir ve güçlü haberler” dedi.

Telif hakkı reuters

The Guardian gazetesinde yayımlanan açıklamasında Snowden da ödül için, “halkın, hükümette bir rolü olduğuna inananların haklı çıktığının göstergesidir” ifadesini kullandı.

Snowden, “Bunu, cesur muhabirlere ve korkuyla gözdağı verilmesine rağmen çalışmalarına devam eden gazetecilere borçluyuz” dedi.

ABD’de ‘casuslukla’ suçlanan Snowden Rusya’ya iltica etti.

The Guardian ve Washington Post’un yanı sıra, son dakika haberlerindeki başarıları nedeniyle Boston Globe ve uluslararası habercilik dalında da Reuters haber ajansında yazar olarak çalışan iki gazeteci de Pulitzer Ödülü’ne layık görüldü.

İlgili haberler