Ukrayna: AB ve ABD'den Rusya'ya uyarı

Telif hakkı AFP

AB ve ABD, Rusya’nın Ukrayna’daki eylemlerinin Moskova’ya 'ek maliyeti olacağı' uyarısında bulundu.

AB Dışişleri Bakanları bugün yaptıkları açıklamada, AB'nin yaptırım hedefindeki isim listesinin genişletilebileceğini ifade etti.

Beyaz Saray sözcüsü Jay Carney, ABD Başkanı Barack Obama'nın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le Ukrayna'daki krizle ilgili telefon görüşmesi yapmayı planladığını söyledi.

Basın toplantısı düzenleyen Carney, Rusya'nın eylemlerinin "maliyeti olacağı" uyarısında da bulundu.

Carney, Ukrayna'ya 'öldürücü etkisi olan' askeri yardımda bulunulmasının gündemde olmadığını da ekledi.

ABD'den yapılan açıklamada ayrıca, Rus savaş uçaklarının Karadeniz'deki bir ABD savaş gemisi semalarında yakın mesafe uçuşları yaptığı belirtildi.

Lüksemburg'da bir araya gelen AB dışişleri bakanları da 'mal varlıkları dondurulacak ve vize yasağı getirilecek kişiler' listesini genişletme kararı aldıklarını duyurdu.

İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, daha önce gazetecilere yaptığı açıklamada Ukrayna'nın doğusunda resmi binaların işgal edilmesinin 'Rusya tarafından planlanıp uygulanmış olabileceğine' inandığını dile getirmişti.

Moskova ise Ukrayna'da gerginliği kışkırttığı iddialarını reddediyor.

Ukrayna'ya yardım

AB bakanları ayrıca Ukrayna'ya yaklaşık 1 milyar euro ekonomik destek verilmesi kararını onayladı.

Bakanlar, Ukrayna’nın AB'ye ihraç ettiği ürünler için uygulanan gümrük vergisinin de 'geçici olarak düşürülmesi veya kaldırılması' planına destek çıktı.

Washington'da bir araya gelen ABD Hazine Bakanı Jacob Lew ve Ukraynalı mevkidaşı Oleksander Şalapak'ın görüşmesi sonunda ABD, Ukrayna ile 1 milyar dolar kredi garantisi anlaşması imzaladı.

Telif hakkı AFP

Ukrayna'nın 'güç kullanılacağı' uyarısına aldırmayan Rusya yanlıları bugün gündüz saatlerinde ülkenin doğusundaki Horlivka'da bir karakolu işgal etti.

Ukrayna geçici devlet başkanı Oleksander Turçinov, Rusya yanlısı silahlı gruplara işgal ettikleri resmi binaları boşaltmalı için Pazartesi sabahına kadar süre vermiş, aksi halde Kiev hükümetinin güç kullanacağı uyarısında bulunmuştu.

Turçinov ayrıca, binaların boşaltılmaması halinde "geniş çaplı bir terörle mücadele operasyonu başlatacaklarını" söylemişti.

Turçinov bu operasyona, BM'nin de destek vermesi çağrısında bulunmuştu.

Fakat BM'nin daimi üyesi Rusya’nın veto hakkı bulunduğundan BM'nin Ukrayna’nın bu çağrıya olumlu yanıt vermenin mümkün olmadığı görüşü dile getiriliyor.

Referandum tartışması

Turçinov, Rusya’nın 'saldırgan' tutumunu sert bir dille eleştirip 'ulusal referanduma' gidilmesine de yeşil ışık yaktı.

Geçici devlet başkanı, protestocuların taleplerinden biri olan referandum düzenlenmesine Kiev'in "karşı olmadığını" söyledi.

Telif hakkı AFP

Fakat Turçinov, göstericilerin 'bölgesel referandum' talebine karşılık 'ulusal referanduma gidilmesi' fikrine destek çıkıyor.

Kiev ve Ukraynaca konuşulan bölgeler federal yapıya geçiş düşüncesine karşı çıktığı için ulusal referandumun da sonucunun belirsiz olacağı belirtiliyor.

Turçinov, "Ulusal referanduma gidilmesine karşı değiliz. Ukrayna halkının çoğunluğunun bölünmez, bağımsız, demokratik ve birleşik bir Ukrayna'ya destek vereceğinden eminim" diye konuştu.

Geçici devlet başkanı Turçinov, Moskova'yı da eleştirip "Bu Ukraynalılar arasındaki bir sorun değil, Rusya Federasyonu’nun ülkemize karşı artık gizli olmayan bir saldırısıdır" dedi.

Telif hakkı AP

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise, Ukrayna'nın bölünmesinin Rusya’nın çıkarına olmadığını, Moskova'nın tüm vatandaşlarını Kiev hükümeti tarafından eşit muamele görmesini istediğini ifade etti.

CIA başkanının Kiev ziyareti

Lavrov ayrıca, Rus casusların ülkedeki olayları kışkırttığı iddialarını reddedip CIA başkanı John Brennan'ın Kiev'i ziyaret ettiği yönündeki haberler için ABD'den bir açıklama beklediklerini belirtmişti.

Beyaz Saray yaptığı açıklamada, Brennan'ın hafta sonu Kiev'de olduğu haberini doğruladı ve bu ziyaretin 'rutin' olduğunu, Ukrayna'ya herhangi bir tavsiyede bulunulmadığını ifade etti.

Rus Interfax haber ajansına konuşan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in sözcüsü ise 'Putin'in Ukrayna'nın doğusundan çok sayıda yardım çağrısı aldığını' ve Putin'in gelişmeleri 'endişeyle takip ettiğini' söyledi.

BM Güvenlik Konseyi, Pazar günkü olağanüstü toplantıda Rusya Kiev'i, göstericilere karşı güç kullanmaması konusunda uyardı.

İlgili haberler