Çin'de büyüme ilk çeyrekte beklentilerin üzerinde

Telif hakkı AFP

Yılın ilk çeyreğinde %7.4 büyüyen Çin ekonomisi beklentilerin üzerine çıktı, ancak 2013 yılının son çeyreğine yetişemedi.

Çin ekonomisi 2013'ün son 4 ayında %7.7 büyümüştü.

Çin'in Mart ayındaki sanayi üretimi ise geçen yılın aynı dönemine göre %8.8 arttı. Yine aynı dönemde perakende satışlarında da %12.2'lik bir artış yaşandı.

İthalat ve ihracat oranlarında ise Mart ayında ciddi düşüş kaydedildi.

Yıllardır hızla büyüyen ekonomisine istikrar kazandırmak isteyen Çin, 2014 yılı için büyüme hedefini %7.5 olarak belirlemişti.

Dünya Bankası da Çin için 2014 yılında öngördüğü %7.7'lik büyüme tahminini ay başında %7.6'ya düşürmüştü.

Büyüme oranlarının yılın ilk çeyreğinde düşük olması alışıldık bir durum. Yeni yıl tatilini kapsayan bu dönemde, birçok işyeri ve fabrika üretime 2 haftalığına ara veriyor.

Ancak üretim ve sanayiden gelen son verilerin de düşük olması, Çin'de uzun süreli bir yavaşlama endişesini beraberinde getiriyor. Zira olası uzun dönemli bir yavaşlama, Çin'den ticari mal ve sanayi ürünleri alan Asya ülkelerini de zorda bırakabilir.

Ekonomik teşviklere devam

Bu endişelerin yanında Çin hükümeti, ekonomiyi desteklemek amacıyla yeni adımlar atmaya devam ediyor.

Ay başında, küçük ve orta ölçekli işletmelere uygulanan vergi indiriminin uzatılacağı ve demiryolları yatırımlarının artırılacağı açıklandı.

Telif hakkı Reuters

Çin son olarak sermaye piyasasını Hong Kong'a açarak karşılıklı yatırım işlemlerine de izin verdi. Yatırımcılar, 6 ay içinde işlem yapmaya başlayabilecek.

Ocak ayında Şangay'da açılan serbest ticaret bölgesinin de etkilerini göstermesi bekleniyor. Bu, önceden devletin sıkı kontrolü altında olan finans ve telekom sektörleri için önemli bir gelişme olarak yorumlanıyor.

'Ekonomi dipten çıkıyor'

Çin Başbakanı Li Keqiang ise bu adımlara rağmen hız kesen ekonomiye olumlu yaklaşılması gerektiğini vurguluyor, 'büyümenin niceğiline değil niteliğine' bakılmasını söylüyor.

Ekonomistler de mevcut durumdan umutlu. Çin ekonomisinin inebileceği en düşük seviyenin bu olduğunu söyleyen uzmanlar, yılın geri kalanında büyümenin artmasını bekliyor.

Capital Economics'ten Julian Evans-Pritchard "Çin'de ekonomi son çeyrekte tahmin edildiğinden daha çok büyüdü, piyasalardaki aşağı yönlü baskının da azalmaya başladığını görüyoruz" diyor.

ANZ'den ekonomist Zhou Hao da 'büyüme yavaşlamış olsa da, büyüme hızının istikrara kavuştuğunu' gördüklerini, 'dibe vuran ticaret oranlarının da verilerin gösterdiğinden daha hızlı toparlanabileceğini' belirtiyor.