Putin: Ukrayna'ya müdahale hakkım var

Telif hakkı AFP

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna'ya asker gönderme yetkisini kullanmamayı umduğunu söyledi. Rusya'nın Ukrayna'nın doğusundaki protestolarda rolü olmadığını söyleyen Putin, Rus güçlerinin Kırım'da aktif olduğunu ise ilk kez kabul etti.

Her yıl bir kez yaptığı canlı yayında halkın sorularını yanıtlayan Rusya lideri, Rusya Parlamentosu'nun üst kanadı olan Federasyon Konseyi'nin 1 Mart'ta kendisine Ukrayna'ya asker gönderme yetkisi verdiğini hatırlattı.

Putin, Ukrayna'nın sorunlarına siyasi ve diplomatik çözümler bulunmasını ümit ettiğini belirtti.

Kiev yönetimini Ukrayna'yı uçuruma sürüklemekle suçlayan Putin, mevcut şartlarda bu ülkede 25 Mayıs'ta yapılacak cumhurbaşkanlığı seçiminin meşru olmayacağını söyledi.

Kremlin, Moskova yanlısı Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yuşçenko'nun şubat ayında görevi bırakmak zorunda kalması sonrası Kiev'de göreve gelen yönetimin, ülkenin gevşek bir federasyona dönüşmesi yolunda adım atmasını istiyor.

Ukrayna'daki geçici yönetim ise bu talebi reddetmiş ancak bölgelere daha fazla yetki aktarma sözü vermişti.

"Ukrayna NATO'ya sürüklenecekti"

Kırım'daki gelişmelerle ilgili soruları da yanıtlayan Vladimir Putin, Moskova'nın bölgeyi ilhakı ile sonuçlanan sürecin başında bazı kamu binalarına girenlerin Rus askerleri olduğunu açıkladı.

Putin, Rusya'nın bölgede, NATO doğuya genişledikçe Ukrayna'nın "ittifaka sürükleneceği" kaygısı ile hareket ettiğini söyledi.

Rusya lideri, "(Birşey yapmasaydık) NATO gemileri Rus donanması için kutsal bir liman olan Sivastapol'a demirleyecekti" dedi.

Telif hakkı RIA Novosti

Putin'e soru soranlar arasında, Rusya'nın sığınma hakkı verdiği eski Amerikan Ulusal Güvenlik Kurumu (NSA) çalışanı Edward Snowden da vardı. Snowden, Amerikan hükümetinin izleme faaliyetlerini ortaya koyan binlerce gizli belgeyi sızdırmıştı.

Rusya lideri Snowden'a, vatandaşlarının telefon konuşmalarının ve elektronik yazışmalarının gelişigüzel dinlenmesine izin vermediğini söyledi.

Putin'e Ukrayna yönetiminden yanıt ise ülkenin geçici başbakanı Arseniy Yatsenyuk'tan geldi. Yatsenyuk, Rusya liderinin ülkesinde "bir terör şebekesi" yaratmaya çalıştığını öne sürdü.

Yatesenyuk Putin'i, "Ukrayna'yı istikrarsızlaştırmaya çalışmak" ile suçladı.

Cenevre'de dörtlü zirve

Öte yandan, bugün İsviçre'nin Cenevre kentinde yapılan dörtlü zirvede Ukrayna'daki kriz ele alındı.

Altı saatten uzun süren zirveye; ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, AB Dış İlişkiler-Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton ve Ukrayna Dışişleri Bakanı Andriy Deşçitsiya katıldı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı ise Ukrayna'dan, ülkeye giren Rus erkeklere kısıtlamalar getirileceğine yönelik duyuru hakkında açıklama istedi. Bakanlık, Kiev yönetimine karşı aynı adımı atabileceğini bildirdi.

Batılı liderler Rusya vatandaşlarının, Ukrayna'nın doğusundaki bazı hükümet binalarının ele geçirilmesinde aktif rol oynadıklarını iddia ediyor.

Cenevre'deki görüşmeler öncesi ise gece yarısı Rusya yanlısı ayrılıkçı milisler Ukrayna'nın doğusunda bir üsse baskın düzenlemiş, çıkan çatışmada üç milis öldürülmüştü.

ABD ise daha önce görüşmelerin başarısızlıkla noktalanması halinde Rusya'ya yeni yaptırımlar uygulayacağı uyarısında bulunmuştu.

İlgili haberler