Rusya'dan Ukrayna'ya 'misilleme' tehdidi

Telif hakkı Reuters

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov Ukrayna'yı, ülkede yaşayan Rusların çıkarlarının tehdit edilmesi halinde, 'misillemede bulunmakla' tehdit etti. 2008'de Güney Osetya'da yaşananlar sonrası Gürcistan'a yönelik müdahaleyi hatırlatan Lavrov, Ukrayna'da bugünlerde yaşananlarda ABD'nin de rolü olduğunu söyledi.

Russia Today Televizyonu'na konuşan Lavrov, "Rus vatandaşlarına yapılan saldırı Rusya Federasyonu'na yapılmış demektir" dedi.

Lavrov, bu durumda verecekleri karşılık konusunda açık ifadeler kullanmazken, 2008'de Gürcistan'ın kendi sınırları içindeki Güney Osetya bölgesine yönelik operasyonu üzerine bu ülkeye düzenlenen askeri müdahaleye atıf yaptı.

Rus bakan, Ukrayna'nın doğusundaki eylemcilere yönelik operasyonun ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'ın Kiev ziyareti sırasında yeniden başlatılmasının "manidar" olduğunu söyledi.

"Ukrayna'da ipler ABD'de" diyen Lavrov, Washington'un Ukrayna'daki krizin son bulmasına yönelik 'olumlu adımlar atmamasından' dolayı derin kaygı duyduklarını söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ise daha önce Doğu Ukrayna'da devlet binalarını işgal eden silahlı grupların Rusya tarafından yönlendirildiğini ima etmişti. Kerry, Rusya'dan bu grupların silahlarını bırakıp binalardan ayrılmaları çağrısında bulunmasını istemişti.

Ukrayna Geçici Devlet Başkanı Aleksandr Turçinov ise bölgede eylemcilere karşı ikinci operasyon emrini vermişti. Turçinov, politikacı Vladimir Rybak'ın işkence edilerek öldürülmesinden Donetsk kenti bölgesindeki eylemcileri sorumlu tutuyor.

Kiev'deki geçici hükümet, devlet binalarındaki işgallerin sona erdirilmesi için operasyon yürütülmesi talimatını Paskalya tatili nedeniyle askıya almıştı.

ABD ekonomik yardıma hazırlanıyor

Amerikan yönetimi, Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç'in kitlesel gösterilerle ülkeyi terk etmesinin ardından kurulan geçici hükümete reformlar ve 25 Mayıs'taki Devlet Başkanlığı seçimleri için yaklaşık 50 milyon dolar aktarmaya hazırlanıyor.

Ayrıca, Polonya ve üç Baltık ülkesiyle (Litvanya, Letonya, Esyonya) yapılacak ortak tatbikat için 600 civarında Amerikan askeri yola çıktı.

Ukrayna, Rusya, AB ve ABD temsilcileri 17 Nisan'da Cenevre'de yaptığı toplantıda, eylemcilerin silahsızlandırılması kararı almıştı.

ABD yetkilileri ise Rusya'nın yükümlülüklerini yerine getirmemesi halinde bu ülkeye yeni yaptırımlar uygulanacağını vurguluyor.

Rusya Başbakanı Dimitri Medvedev ise ülkesinin olası yaptırımların "sonuçlarını en aza indirebileceğini" söylemişti.

İlgili haberler