İsrail barış görüşmelerini askıya aldı

Telif hakkı Reuters

İsrail, Batı Şeria'daki El Fetih yönetimi ile Gazze'deki Hamas yönetiminin uzlaşıya varmasının ardından, Filistin ile barış görüşmelerini askıya aldığını açıkladı.

Karar, İsrail Güvenlik Kabinesi toplantısında alındı.

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu BBC'ye yaptığı açıklamada, "Filistin lideri(Mahmud Abbas) İsrail ile barış istiyorsa, Hamas ile yaptığı uzlaşıdan vazgeçmesi gerek" dedi.

İsrail kabinesinden yapılan yazılı açıklamada da "İsrail'in yok edilmesini savunan Hamas tarafından desteklenen bir Filistin hükümetiyle masaya oturmayız" ifadesi kullanılıyor.

Filistin'de taraflar dün bir araya gelerek, beş hafta içinde birlik hükümetinin kurulması için müzakerelerin başlaması kararını almıştı.

Yeni anlaşma kapsamında Filistin'de altı ay sonunuda genel seçime gidilecek.

Filistin'in 2007'de bölünmesinin ardından daha önce de El Fetih ve Hamas arasında anlaşmaya varılmış, fakat anlaşmalar uygulamaya konamamıştı.

Barış görüşmeleri tıkanmıştı

Filistinli grupların kendi arasında vardığı anlaşma, Filistin yönetimi lideri Mahmud Abbas ve İsrail arasındaki barış görüşmelerinin sonuçsuz kalmasının ardından geldi.

Telif hakkı AFP

İsrail ve Filistin yönetimi arasındaki görüş ayrılıkları yüzünden doğrudan barış görüşmeleri tıkanma noktasına gelmişti.

İsrailli ve Filistinli taraflar arasındaki görüşmeler, üç yıllık bir aradan sonra ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin inisiyatifi ile Temmuz 2013'te yeniden başlamıştı.

İsrail, Filistinlileri müzakere masasına dönmeye ikna etmek için 100'den fazla Filistinli tutsağı serbest bırakacağını açıklamıştı.

Fakat İsrail, Filistin yönetiminin Birleşmiş Milletler'in (BM) 15 kurumuna üyelik başvurusu yaptığını gerekçe göstererek 4'üncü grup 26 Filistinli tutsağı serbest bırakmaktan vazgeçmiş ve Doğu Kudüs'te yeni yerleşim planı açıklamıştı.

İlgili haberler