Obama ve Kerry'den 1915 açıklamaları

Telif hakkı reut

ABD Başkanı, 1915 olaylarını anmak için yaptığı yazılı açıklamada bir kez daha büyük felaket anlamına gelen "Meds Yeghern" ifadesini kullandı. ABD Dışişleri Bakanı Kerry ise, Erdoğan'ın taziye mesajını yorumladı ve "küresel prensiplerin teyidi" dedi.

1915'te yaşananları "20. yüzyılın en büyük vahşetlerinden birisi" olarak tanımlayan Obama, "99 yıl önce Osmanlı İmparatorluğu'nun son günlerinde katledilen ya da zorla ölüme sürülen 1,5 milyon Ermeninin anısını onurlandırıyoruz" dedi.

Obama yazılı açıklamasında, insanlık tarihinin bu kara sayfalarının tekrarlanmaması gerektiğini vurgulayarak, "Geçmişin acı veren anlarıyla yüzleşen insanlar ve uluslar daha da güçlenir ve daha adil bir geleceğin inşası için temel atmış olur" ifadelerini kullandı.

Bu yolda adım atan Ermenilerin ve Türklerin çabalarını saygıyla takip ettiklerini söyleyen Obama, "Kendi hükümetlerinin ve benim de desteğimizle, daha fazla kişinin bu yolda çaba harcamasını ümit ediyoruz" dedi.

"1915'te hayatları haksız biçimde ellerinden alınan Ermenilerin hatıralarını onurlandırıyoruz" diyen Obama, Ermeni halkının cesareti ve direncinin ilham verici olduğunu söyledi.

Dualarının dünyadaki tüm Ermenilerle olduğunu vurgulayan Obama, "Meds Yeghern'de hayatını kaybedenleri anıyoruz" diyerek, korkunç olayların bir daha hiçbir zaman tekrarlanmaması için yaşananların her zaman hatırlanacağını ifade etti.

Erdoğan'dan taziye

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan dün dönem hayatını kaybedenlerin torunlarına başsağlığı dilemişti.

Ermenice dahil dokuz dilde yapılan taziye açıklaması bu yönüyle bir ilk olmuştu.

Telif hakkı BBC World Service

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, attığı tweet ile Erdoğan'ın mesajlarını değerlendirdi ve "Bugün dualarımız Ermenilerle. Başbakan Erdoğan'ın çarpıcı açıklaması küresel prensipleri teyit ediyor" dedi.

Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan ise Erdoğan'ın taziye mesajına değinmediği açıklamasında Türkiye'yi 'Ermeni Soykırımı'nı tümüyle inkar etmekle' suçladı.

Sarkisyan buna karşın ülkesinin Türk toplumunu düşman olarak görmediğini ifade etti.

İlgili haberler