Ukrayna: Alıkonan gözlemcilerden biri serbest

Telif hakkı AP

Rusya yanlısı ayrılıkçıların Ukrayna'nın doğusundaki Sloviansk kentinde alıkoydukları Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) gözlemcilerin tümünün serbest bırakılmaları için pazarlıklar sürüyor. Eylemciler önce sekiz Avrupalı askeri gözlemciyi basın mensuplarının karşısına çıkardı, daha sonra gözlemcilerden birini serbest bıraktı.

İsveçli gözlemcinin sağlık sorunları nedeniyle serbest bırakıldığı açıklandı.

Daha önce basın mensuplarının karşısına çıkarılan ve gözlemciler adına konuşan Alman albay Axel Schneider ise "Bizler savaşçı değiliz. Üniformalı diplomatlarız" dedi. Schneider, kendilerini "misafir edenlerin" iddia ettikleri gibi "NATO casusu olmadıklarını" vurguladı.

Rehin tutulan ve basın mensuplarının karşısına çıkarılan Avrupalı diğer gözlemcilerin dördü Almanya, biri Danimarka, biri Polonya, biri de Çek Cumhuriyeti vatandaşı.

Beşi Ukrayna ordusundan olmak üzere 13 kişiden oluşan gözlemci heyeti cuma günü kaçırılmıştı. Bu kişilerden ilk olarak serbest bırakılanın, kamyon şöförü olduğu sanılıyor.

"Gözlemci-milis takası mümkün"

Kendisini Sloviansk Belediye Başkanı ilan eden Vyacheslav Ponomaryov ise gözlemcilerin Kiev yönetiminin elindeki milislerle takas edilebileceğini söyledi. Reuters haber ajansına konuşan Ponomaryov, "Seçeneklerin başında bu geliyor" dedi.

AGİT üyesi ülkelerden Rusya, gözlemcilerin serbest bırakılmaları için "gereken tüm adımları atma" sözü vermişti.

Kiev yönetimi ise Rusya yanlısı ayrılıkçı milisleri, Avrupalı gözlemcileri "kalkan" olarak kullanmakla suçluyor.

Üç Ukraynalıya 'casusluk' suçlaması

Öte yandan, Rusya yanlısı ayrılıkçılar yine Ukrayna'nın doğusunda, "casus olmakla suçladıkları" gözleri bağlı üç güvenlik yetkilisini gazetecilere gösterdi.

Ayrılıkçılar Donetsk kentinde de devlet televizyonuna ait binanın kontrolünü ele geçirdi. Rus medyasına göre ayrılıkçılar binanın kapısını kırarak içeri girerken, herhangi bir çatışma yaşanmadı.

Batılı ülkeler, Doğu Ukrayna'daki ayrılıkçı isyanın arkasında, geçen ay Ukrayna sınırları içindeki Kırım'ı ilhak eden Rusya'nın olduğu görüşünde. Moskova ise bu yöndeki suçlamaları reddediyor.

ABD Başkanı Barack Obama konuyla ilgili son açıklamasında, "Rusya'ya, Ukrayna'nın istikrarını bozan faaliyetlerine son vermesi gerektiği mesajı iletilmeli" demişti. Obama ülkesinin ve bazı Avrupa ülkelerinin Rusya'ya yeni yaptırımlar uygulamaya hazırlandıklarını açıklamıştı.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise Ukrayna'daki krizin yatışması için Kiev'in ülkenin doğusundaki askeri operasyonlarına son vermesi gerektiğini söylemişti.

İlgili haberler