Ukrayna: Putin'in yakın çevresi ABD yaptırımlarının hedefinde

Telif hakkı AFP

Amerika Birleşik Devletleri, Ukrayna'daki "provokatif eylemlerini" gerekçe göstererek, Rusya'ya uyguladığı yaptırımları artırdı. Yaptırımların hedefinde Rus lider Putin'e yakın isimler var.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada yaptırım listesinin, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin'in 'yakın çevresini' içine alacak şekilde genişletildiği bildirildi. Beyaz Saray listenin genişlemesinin "Rusya'nın Ukrayna üzerinde devam eden yasa dışı müdahalesine" yanıt olduğunu söylüyor.

Listeye 17 şirket ve yedi hükümet görevlisi eklendi. Bu kişiler arasında petrol devi Rosneft'in başkanı İgor Seçin, milletvekili Alexei Puşkov ve Sergei Çemezov da var.

Eski bir KGB görevlisi olan Seçin, Putin'in ilk iki başkanlık dönemi boyunce genelkurmay başkanı yardımcısı idi. Seçin bu dönemde Rusya'nın enerji politikasını oluşturdu.

Çemezov 1980'lerde ABD tarafından güvenilir bir müttefik olarak adlandırılıyordu. Puşkov ise Duma'nın uluslararası ilişkiler komitesinin başında idi.

Yaptırımlar kapsamında sözkonusu kişi ve şirketlere vize yasağı uygulanacak ve mal varlıkları dondurulacak.

ABD Başkanı Barack Obama da ek yaptırım kararının "Moskova'nın, Ukrayna'daki krizin barışçıl çözümü konusunda uluslararası girişimleri desteklememesi" nedeniyle alındığını açıkladı.

Rusya'dan ilk tepki Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov'dan geldi. Ryabkov 'yaptırımların genişletilmesine cevap vereceklerini ve bu cevabın Washington için can yakıcı olacağını' söyledi.

Avrupa Birliği'nin de Ukrayna'da süren krizdeki rolü gerekçesiyle Rusya'ya uyguladığı yaptırımları artırması bekleniyor. BBC Avrupa muhabiri Chris Morris, AB'nin yaptırım listesine 15 yeni isim ekleyeceğini söylüyor.

28 AB ülkesi ve ABD hali hazırda Kırım’ın ilhakında rol oynamakla suçlanan bazı kişi ve şirketler üzerinde mal varlığı dondurma ve seyahat yasağı gibi yaptırımlar uyguluyor.

Belediye başkanı ağır yaralı

Telif hakkı AP

Rusya yanlısı protestoların sürdüğü Doğu Ukrayna'da, Harkov kentinin belediye başkanı Hennadiy Kernes silahlı saldırıya uğradı.

Harkov Belediyesi'nden yapılan açıklamada, Kernes'in koşu yaptığı sırada, kimliği belirlenemeyen bir kişi tarafından sırtından vurulduğu belirtildi.

Karın ve göğsünden yara alan Kernes'in ameliyatı iki buçuk saat sürdü.

Doktorlar belediye başkanının hayati tehlikesinin sürdüğünü söylüyor.

Ukrayna'nın devrik cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç'in eski bir destekçisi olan Kernes, sene başında Kiev'de yaşanan batı yanlısı protestolara en çok karşı çıkan isimlerdendi.

Ancak son zamanlarda yaptığı açıklamalarda artık Rusya yanlılarını değil, birleşik bir Ukrayna'yı savunduğunu söylüyordu.

'Mini-Oligark'

Vurulan Belediye Başkanı Kernes, aynı zamanda başarılı bir işadamı olarak da tanınıyor ve 'Mini-Oligark' olarak adlandırılıyor.

Kernes'in elindeki varlıklarla kendi siyasi hareketini başlatabileceğine inanılıyordu.

İş hayatı boyunca organize suç örgütü yönetmekle de suçlanan Kernes, dolandırıcılık nedeniyle de hapis yatmıştı. Ancak Kernes, işlediği suçun kısmen 'düşmanları tarafından uydurulduğunu' iddia ediyordu.

Kharkiv kentinde dün de 'birleşik Ukrayna' için yürüyen futbol taraftarları ile Rusya yanlıları çatışmış, yaralananlar olmuştu.

Doğu Ukrayna'daki gerginlik Donetsk bölgesinde devam ediyor. Bugün Kostyantnivka şehrinin yerel idare binası da üniformalı kişiler tarafından ele geçirildi. Üniformaları üzerinde bir işaret bulunmayan kişiler "Donetsk Cumhuriyeti"ni temsil ettiklerini belirtti.

'Tatbikattan sonra geri döndüler'

Bu arada Rusya Savunma Bakanı Sergei Şoigu ABD'li mevkidaşı Chuck Hagel'i arayarak Rus ordularının Ukrayna sınırındaki askeri tatbikatlarının ardından eski pozisyonlarına geri döndüklerini söyledi. Ancak Şoigu bölegede konuşlandırılan yaklaşık 40 bin askerin sayısında bir değişiklik olup olmadığını söylemedi.

İlgili haberler