Kuzey Kore, Güney Kore sınırında tatbikat yaptı

Telif hakkı AFP

Kuzey Kore, Güney Kore’yle ihtilaflı olduğu sınırda askeri tatbikat gerçekleştirdi.Ancak bu kez daha önceki tatbikatlardaki gibi Güney Kore kara sularına topçu mermisi atılmadı.

Güney Kore Devlet Başkanı Park Geun-hye, bölgedeki askeri birliklere "Kuzey Kore'nin eylemlerine gerektiği şekilde karşılık verin" emrini iletti. Park, Güney Kore'nin sınırlarını ihlal eden bir top atışına aynı şekilde karşılık verileceğini ifade etmişti.

Mart ayı sonunda Kuzey Kore’nin yaptığı benzer bir tatbikat sonucunda iki ülke karşılıklı olarak yüzlerce tur topçu ateşi açmıştı.

Güney Kore Savunma Bakanlığı yetkilisi AFP haber ajansına “Kuzey bizi bugün (sınırın) kuzeyinde Yeonpyeong ve Baengnyeong adalarının yakınında askeri tatbikat olacağına dair uyardı,” dedi.

Bu iki ada da, iki ülke arasındaki gerilimin sıcak noktalarından. 2010 yılı Kasım ayında Kuzey Kore Yeonpyeong’ı top ateşine tutmuştu. Güney Kore’ye cevaben yapıldığı söylenen saldırıda iki denizci ve iki sivil hayatını kaybetmişti.

2010 yılının daha önceki aylarında ise bir Güney Kore savaş gemisi Baengnyeong yakınlarında batmış, 46 kişi hayatını kaybetmişti. Seul Pyongyang’ın gemiye torpido attırdığını iddia etmiş, ancak Kuzey Kore olayla ilgisinin olmadığını söylemişti.

Güney Kore: Ordumuz hazır

Kuzey Kore lideri Kim Jong Un bir ay içerisinde ikinci kez tatbikat emri vermiş oldu.

Son tatbikat uyarısı uydu fotoğraflarının Kuzey Kore’nin nükleer tesislerinde hareketlilik tespit ettiği bir döneme denk geldi.

Güney Kore ordusu Kuzey’in Punggye-ri nükleer test alanında “çokça hareketlilik” tespit ettiğini söylemişti.

Birleşmiş Milletler 2006 yılında Kuzey Kore’yi nükleer test yapmaktan men etmişti.

Bugünkü tatbikat aynı zamanda ABD Başkanı Obama’nın geçen hafta Güney Kore’ye düzenlediği ziyaretten sonraya denk geliyor.

Birleşmiş Milletler Kore Savaşı’ndan sonra batıdaki sınırını çizdi, ancak Kuzey Kore bu sınırı hiç tanımadı.

İlgili haberler