Lice'de karakol gerginliği

Cihazınızda ses/video gösterim programı bulunamadı

Diyarbakır'ın Lice ilçesinde yapımı devam eden karakola karşı protesto gösterileri devam ederken, dün iki uzman çavuşun kaçırıldığı, 9 askerin de yaralandığı haberi geldi.

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) yetkilileri tansiyonun düşürülmesi için girişimlerin başladığını söyledi.

BDP Diyarbakır il eşbaşkanı Zübeyde Zümrüt, protestocu halkın uzman çavuşları alıkoyduğunu söyledi ve "karakol inşaatı durdurulmadan halk uzman çavuşları kesinlikle serbest bırakmayacak, çok kararlılar" dedi.

BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ise, Ankara'da gerekli girişimleri yaparak tansiyonu düşürmek üzere harekete geçtiklerini ifade etti.

Karakol inşaatını protesto eden göstericilere güvenlik güçlerinin müdahale etmesinin ardından çatışma yaşanmış, 9 asker yaralanırken, 2 uzman çavuş ise kaçırılmıştı

Karakol inşaatını protesto eden grup, Bingöl-Diyarbakır yolunu trafiğe kapatarak yaklaşık 100 araca da el koymuştu.

BBC Türkçe'ye bilgi veren araç şoförleri, "yolumuzu sivil maskeli kişiler keserek anahtarlarımıza el koydu" dedi.

Diyarbakır Valisi Mustafa Cahit Kıraç ise, “Yaklaşık 50 araç yolda mahsur kaldı. İçlerinde hasta ve yaşlı vatandaşlarımız da var. Yolu açmaya çalışan bazı askerlerimiz atılan molotofkokteyli nedeniyle hafif şekilde yaralandı” dedi.

Lice'deki göstericiler 6 gündür kurdukları çadırlarda oturma eylemi yaparak karakol yapımını protesto ediyordu.

Yeni karakollara tepki

Protesto gösterilerine müdahale amacıyla Lice ve Bingöl'den asker sevkedildi.

Uzman çavuşların kurtarılması için ise, arama çalışmaları başlatılmış durumda.

Güneydoğu bölgesinde, yeni karakolların yapımına tepki artıyor. Daha önce de Hakkari ve Tunceli'deki karakol inşaatları protesto edilmişti.

Lice'deki Kalecik (Hezan) köyünde, 28 Haziran 2013’te Kalecik jandarma Karakolu yanındaki kalekol inşaatını protesto eden köylülerin üzerine asker tarafından ateş açılmış, olay da Medeni Yıldırım isimli genç yaşamını yitirirken, 8 kişi de yaralanmıştı.

İlgili haberler